Извршен е атентата врз премиерот на Словачка, Роберт Фицо. Тој бил застрелан со огнено оружје откако по седница на владата излегол да отпоздрави на граѓаните.

Според информациите, Фицо е застрелан со неколку истрели во градите и стомакот и се наоѓа во во животно загрозувачка состојба.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.