Kоментирајќи ги изјавите во американските медиуми за наводните планови на Москва да измисли украински напад како изговор за „инвазија“, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека не е првпат во САД да се објавуваат материјали за наводни руски планови за инвазија на Украина, но никогаш ништо не се случило потоа.

Ова не е таква прва кампања. Слични работи беа кажани и порано, но никогаш ништо не се случува – изјави Песков.

Портпаролот на Кремљ ги осуди изјавите како празна и неоснована ескалација на тензиите, нагласувајќи дека Русија не претставува закана за никого. Во исто време, Песков не ја исклучи можноста од провокација за да се оправдаат таквите тврдења и предупреди дека обидите за насилно решавање на украинскиот конфликт ќе имаат исклучително сериозни последици.

Американските разузнавачи веруваат дека Русија направила план за инсценирање инцидент со кој би се оправдала инвазијата на Украина, објавија два американски весници, повикувајќи се на извори кои биле „запознаени со тоа“.

Русија разгледува неколку опции кои би ѝ дале изговор за инвазија на Украина, вклучително и монтирано видео кое прикажува тешки последици од експлозија, вклучително и опрема што наводно и припаѓа на Украина или членки на НАТО – изјавиле портпаролот на Стејт департментот Нед Прајс и неименуван висок функционер на администрацијата на Бајден, јави „Гласот на Америка“.

Во Пентагон, на оваа тема зборуваше и портпаролот Џон Кирби.

Имаме информации дека Русите би можеле да измислат предуслов за инвазијата, што е нешто добро познато кога станува збор за начинот на кој тие ги прават работите.

Веруваме дека тоа пропагандно видео може да прикаже снимки од мртви луѓе и актери, прикази на уништени локации, како и воена опрема во рацете на Украина или Западот и треба да предизвика чувство на тага – изјави портпаролот на Пентагон.

„Њујорк тајмс“ објави дека рускиот план вклучува употреба на лажно видео, кое би содржело инсценирање и снимање на измислен напад на украинската армија или на руска територија или врз луѓе што зборуваат руски во источна Украина, а „Вашингтон пост“ објави дека американските разузнавачи ја отстраниле тајноста од деталите за таквиот план и оти се очекува тој да биде откриен денеска.

Не знаеме дефинитивно дали тоа е патот по кој ќе тргне Русија, но знаеме дека тоа е опција која се разгледува, во неа би биле вклучени голем број луѓе кои би се преправале дека тагуваат поради убиените луѓе, како и распоредување на мртви тела со кои ќе се потврдат жртвите во инцидентот што Москва сама ќе го конструира – изјави американскиот заменик-советник за национална безбедност Џонатан Фајнер во интервју за американскиот „МСНБЦ“, како одговор на информациите во медиумите.

Русија вчера ги обвини САД за ескалација на тензиите и игнорирање на повиците на Москва за ескалација на тензиите околу Украина, еден ден откако Вашингтон објави дека ќе испрати речиси 3.000 дополнителни војници во Полска и Романија.

Во исто време, Москва ги негира плановите за инвазија иако распоредила илјадници војници на границата со Украина.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.