Ознака: Дмитриј Песков
Свет 16.06.24 | 17:37

Песков: Путин не ја исклучува можноста за преговори со Украина

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков изјави дека рускиот претседател Владимир Путин не ја исклучува можноста за преговори со Украина, имајќи предвид дека во Украина...

Свет 10.06.24 | 22:29

Песков: Мнозинството во Европскиот Парламент ќе биде проукраинско, Русија внимателно ќе анализира

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека официјална Москва ги следи изборите за Европскиот парламент. Тој изјави дека мнозинството во парламентот ќе биде проукраинско...

Свет 15.04.24 | 17:56

Песков: Крајно сме загрижени, Русија ги повикува земјите од Блискиот Исток на воздржаност

Русија е многу загрижена за ситуацијата на Блискиот Исток и се залага за политичко и дипломатско решение, изјави денеска за новинарите портпаролот на рускиот претседател...

Свет 22.03.24 | 13:29

Не е веќе специјална операција: Песков потврди дека Русија е во војна со Украина

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков изјави дека Русија е „во војна“ со Украина. Тој досега инсистираше дека Русија води „специјална операција“ во Украина. Се најдовме...

Свет 15.03.24 | 17:09

Песков: Франција веќе индиректно учествува во конфликтот во Украина

Франција се повеќе се вклучува во конфликтот во Украина, таа веќе учествува во конфликтот, оцени денеска портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков и додаде дека во таа ситуација...

Свет 19.02.24 | 12:27

Песков без одговор кога телото на Навални ќе биде предадено на семејството: „Кремљ не се занимава со тоа“

Кремљ нема информации за тоа кога телото на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, кој почина во притвор, би можело да му биде предадено на неговото семејство по...

Свет 31.01.24 | 13:45

Песков: Воените вежби на НАТО се закана за Русија

НАТО претставува закана за Русија, соопшти денеска Кремљ по почетокот на најголемата воена вежба на Алијансата од времето на Студената војна, наречена „Посветен бранител...

Свет 15.01.24 | 12:34

Песков: Разговор во Давос за мир во Украина без Русија нема смисла

Нема смисла да се разговара за мир во Украина без Русија, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, коментирајќи ја средбата во рамки на 54-от годишен состанок на Светскиот...

Свет 29.12.23 | 14:33

Кремљ: Имаме список на американски и европски имоти, ќе ги заплениме во знак на одмазда

Кремљ денеска предупреди дека има список на американски и европски имоти што ќе бидат запленети доколку лидерите на Г7 ги конфискуваат замрзнатите 300 милијарди американски...

Свет 08.12.23 | 13:24

Песков: Преговори меѓу Русија и Украина под услови на Киев се апсолутно нереално сценарио

Преговори меѓу Руската Федерација и Украина под услови на Киев се апсолутно нереално сценарио, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Тој, на новинарско...

Македонија 30.11.23 | 11:13

Песков: Одлуката на бугарските власти да не дозволат прелет на авион во кој е Захарова е „апсурден и глупав став“

Одлуката на бугарските власти да не дозволат прелет на авион со официјалната претставничка на руското МНР Марија Захарова кон Македонија „не се вклопува во ниедна...

Свет 06.11.23 | 22:22

Песков: Путин се уште не одлучил дали ќе се кандидира за нов мандат

Владимир Путин се уште не одлучил дали ќе се кандидира на претседателските избори во март 2024 година, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Путин се уште...

Свет 02.10.23 | 15:58

Песков: Западот ќе се умори од војната во Украина

Кремљ соопшти дека верува оти во САД и во Европа ќе има зголемен замор од војната во Украина, но дека Вашингтон ќе остане директно вклучен во конфликтот. Русија предвидува...

Свет 27.09.23 | 13:34

Песков со ултиматум до Канада: Или да го испорача нацистот или сами да му судат

Канадските власти се обврзани или да го екстрадираат нацистот Јарослав Хунка (98) или самите да му судат, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Песков додаде...

Свет 31.08.23 | 15:55

Песков: Русија ќе ги продлабочи врските со Северна Кореја

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков денеска најави дека Русија планира да ги продлабочи врските со Северна Кореја. Изјавата на Песков уследи откако Белата куќа синоќа...

Свет 06.08.23 | 17:51

Песков: Русија сака контрола само врз територии кои се уставно нејзини

Русија сака да ги контролира само оние територии кои се уставно нејзини, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. На прашањето на новинарот, кој го интервјуираше...

Свет 28.06.23 | 18:52

Кремљ: Во Краматорск гаѓавме само воени цели и места на собирање на странски платеници

Кремљ објави дека во Украина се гаѓале само воени цели ули цели поврзани со воената инфраструктура или воените сили на Украина, по обвинувањата дека руски напад уништил...

Свет 28.06.23 | 14:09

Песков: Шпекулации и озборувања се дека Суровкин знaел за бунтот на Вагнер

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков зборуваше за информациите на „Њујорк Тајмс“ дека генералот Сергеј Суровикин знаел дека се подготвува бунт од групата „Вагнер“...

Свет 27.06.23 | 15:05

Песков не сакаше да каже каде е Пригожин

Прес-секретарот на претседателот на Руската Федерација Дiмитриј Песков, изјави дека нема информации каде би можел да биде шефот на Вагнер, Евгениј Пригожин. Немам такви...

Балкан 06.04.23 | 19:53

Песков: Русија внимателно следи што ќе прават Србија и НАТО

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, порача дека Русија многу внимателно ќе ги следи воените вежби „Платинест волк“ што Србија ги изведува со САД и 10 други земји. Што...