Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков изјави дека Русија е „во војна“ со Украина. Тој досега инсистираше дека Русија води „специјална операција“ во Украина.

Се најдовме во воена состојба. Да, тоа почна како специјална воена операција, но штом се формираше целата оваа банда, кога колективниот Запад учествуваше во сето ова со Украина, тоа стана војна за нас, изјави Песков. во интервју за медиумската куќа „Аргументи и факти“.

Тој потсети на целта на Русија целосно да ги освои четирите украински региони (Херсон, Доњецк, Луганск и Запорожје) за кои Москва тврди дека ги анектираше од септември 2022 година.

Де јуре тоа е специјална воена операција, но де факто се претвори во војна, изјави Песков.

Во Русија све години се изрекуваа парични и затворски казни за употреба на зборот „војна“, наметнувајќи го официјалниот еуфемизам „специјална воена операција“.

Во текот на двегодишниот конфликт, неколку високи функционери веќе го користеа зборот „војна“ во јавни изјави, но секогаш во контекст на што Западот ја води против Русија преку Украина.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.