Прес-секретарот на претседателот на Руската Федерација Дiмитриј Песков, изјави дека нема информации каде би можел да биде шефот на Вагнер, Евгениј Пригожин.

Немам такви податоци и не можам да ви кажам ништо – им рече Песков на новинарите на прашањето дали Кремљ има податоци за тоа каде се наоѓа Пригожин.

Тој, исто така, се воздржа од коментари за тоа како точно ќе им се даде можност на борците „Вагнер“ да патуваат во Белорусија – индивидуално или организирано.

Не можам да дадам подетални информации од она што беше најавено во врска со ова- рече Песков.

На прашањето каква ќе биде идната судбина на борците од Вагнер кои ќе одлучат да заминат во Белорусија, дали ќе продолжат да учествуваат во воените операции во Украина, Песков рече: „Не можам да ви дадам никакви дополнителни детали“.

Песков го остави неодговорено и прашањето што ќе биде со регрутните центри на Вагнер и какви се очекувањата на Кремљ, колку „вагнеровци“ на крајот ќе склучат договор со Министерството за одбрана.

Како одговор на појаснувачкото барање да се откријат деталите од „договорот“ со Пригожин за тоа што ќе се случи со „вагнерите“, Песков потсети на зборовите на претседателот на Руската Федерација.

Вчера, во својот говор, претседателот јасно рече дека некој може да потпише договор со Министерството за одбрана или со други наши безбедносни агенции, некој може да се врати дома, некој да оди во Белорусија – ова беше кажано вчера – рече тој.

На 27 јуни, ФСБ објави дека за време на истрагата за бунтот, било утврдено дека учесниците престанале со акции директно насочени кон извршување на кривично дело, случајот бил затворен.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.