Ознака: Дмитриј Песков
Балкан 06.04.23 | 19:53

Песков: Русија внимателно следи што ќе прават Србија и НАТО

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, порача дека Русија многу внимателно ќе ги следи воените вежби „Платинест волк“ што Србија ги изведува со САД и 10 други земји. Што...

Свет 03.03.23 | 13:40

Песков: Терористичкиот напад во областа Брјанск ќе биде внимателно истражен

Терористичкиот напад во руската област Брјанск ќе биде внимателно истражен и ќе бидат преземени сите неопходни превентивни мерки за да се спречат вакви инциденти во...

Свет 30.01.23 | 13:09

Песков: Не е точно дека Путин му се заканувал на Џонсон

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков денеска ги демантираше тврдењата на поранешниот британски премиер Борис Џонсон дека рускиот претседател Владимир Путин му се заканувал...

Свет 07.12.22 | 13:29

Песков: Нема вмешаност на Русија во обидот за државен удар во Германија

Кремљ денеска соопшти дека нема докази за вмешаност на Русија во десничарскиот заговор за организирање државен удар во Германија. Се чини дека ова е проблем во Германија,...

Свет 24.11.22 | 14:13

Песков: Нема гас и нафта за оние кои ќе го поддржат ограничувањето на цените

Русија не планира да ги снабдува со гас и нафта оние држави, што го поддржуваат ограничувањето на цените, соопшти денеска Кремљ, додавајќи дека ќе донесе конечна одлука...

Свет 02.11.22 | 13:04

Песков: Властите на двете Кореи да се воздржат од провокации

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков ги повика властите на двете Кореи, како и другите инволвирани страни, да се воздржат од понатамошни провокации за да се избегне ескалација...

Свет 18.10.22 | 15:47

Песков: Мобилизацијата во Русија се уште не е завршена

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека се уште не е завршена делумната мобилизација во Русија на стотици илјади резервисти за учество во борбите во Украина. Песков...

Свет 05.10.22 | 18:37

Песков: Нема да има промена во режимот на специјалната воена операција во Украина

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека сè уште не е донесена одлука за промена на режимот на специјалната воена операција во Украина. Песков ги коментираше...

Свет 27.09.22 | 13:06

Песков: Русија останува подготвена за преговори, но променети се условите

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков денеска изјави дека претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин, во разговор со неговиот турски колега Реџеп Тајип Ердоган...

Свет 19.09.22 | 13:19

Песков: Лага е дека Русија извршила воени злосторства во Изјум

Обвинувањата упатени кон Русија дека извршила воени злосторства во регионот на Харков се лага, која се одвива според истото сценарио како и во Буча, изјави денеска портпаролот...

Свет 27.07.22 | 15:55

Русија се надева дека САД нема да се обидат да спроведат санкции за извоз на руска нафта во Кина

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, порача дека официјална Москва се надева дека иницијативата на американските пратеници за воведување санкции за испораките на...

Свет 26.07.22 | 17:59

Официјален Кремљ: Западот останува без идеи и мерки за притисок врз Русија

Портпаролот на КРемљ, Дмитриј Песков, оцени дека западните земји меѓусебно се натпреваруваат за преземање чекори против Русија, но им снемуваат мерки за притисок врз...

Свет 21.07.22 | 23:33

Песков: Западот лаже дека Путин е болен

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков денеска изјави дека Владимир Путин е во добра здравствена состојба, истакнувајќи дека западните шпекулации за здравјето на рускиот...

Свет 07.07.22 | 13:35

Тој не нè сака, ниту ние го сакаме него, вели Песков за најавата за оставка од Џонсон

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков прв реагираше на најавата дека британскиот премиер Борис Џонсон се согласил да се повлече од лидер на Конзервативната партија,...

Свет 28.06.22 | 14:31

Песков: Русија ќе ја прекине офанзивата за само еден ден, но кога Украина ќе капитулира

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, денеска изјави дека Русија ќе ја прекине офанзивата во Украина кога украинските власти и армијата ќе капитулираат. Украинската...

Свет 17.06.22 | 13:44

Одлуката на Европската комисија бара зголемено внимание:Прва реакција на Москва за кандидатурата на Украина

Одлуката на Европската комисија да ѝ даде одобрение на Украина за статус на кандидат за Европската Унија бара зголемено внимание од Москва, изјави прес-секретарот на...

Свет 12.06.22 | 11:59

Песков: Компании од Европа и САД планираат да се вратат во Русија

Многу компании од Европа и од САД планираат што поскоро да се вратат на рускиот пазар, иако сега треба да почекаат, изјави денеска портпаролот на рускиот претседател...

Свет 03.06.22 | 17:56

Песков: ЕУ ја губи својата независност, мора да го следи трендот што го поставува САД

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, коментирајќи го воведувањето санкции на ЕУ против членовите на неговото семејство изјави дека Европската Унија се почесто покажува...

Свет 01.06.22 | 15:11

Песков: Не е исклучено да има средба меѓу Путин и Зеленски

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека официјална Москва не ја исклучува можноста за средба меѓу рускиот и украинскиот претседател, Владимир Путин и Володимир...

Свет 17.05.22 | 11:33

Песков: Русија е во „совршена бура“, Путин знае каде ја води државата

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, ситуацијата во која се наоѓа Русија денес ја опиша како „совршена бура“ и момент на вистината, додавајќи дека претседателот Владимир...