Рускиот државен монопол „Транснефт“ го рестартира протокот на нафта низ јужниот крак на гасоводот „Дружба“, објави новинската агенција РИА, цитирајќи го помошникот претседател на „Транснефт“, Игор Дјомин.

Пумпите работат. Тие беа вклучени во 16:00 часот (13:00 часот по Гринич) – изјави Дјомин.

Унгарскиот „МОЛ“ денеска соопшти дека ја платил транзитната такса за користење на украинскиот дел од гасоводот, прогласувајќи го за „брзо решение“. Во соопштението на „МОЛ“ се наведува дека прекинот настанал „поради технички проблеми што настанале со банките“.

Тој додава дека словачката подружница на „МОЛ“, „Словнафт“, исто така платила надомест за да овозможи континуирана испорака на руска нафта во Словачка.

Словачкиот министер за економија, Ричард Сулик, изјави дека плаќањето на „Словнафт“ е решение за месец август, откако „Вестерн Банк“ одбиле да го процесираат плаќањето на транзитната такса што Украина ја наплаќа кон Русија.

Украина најави дека протокот на нафта низ нафтоводот „Дружба“ ќе продолжи кога ќе ја добие исплатата. Не би рекол дека се работи за политички контекст, бидејќи нема. Само имало техничка грешка или погрешна проценка. Вакви грешки се случуваат. Мојот украински колега и министер за енергетика ме увери дека ако стигнат парите, нафтата ќе протече денеска. Очекувам нафтата да протече во следните неколку часа – изјави Сулик.

Тој додаде дека проблемите со плаќањето се изненадувачки бидејќи Словачка смета дека увозот не е покриен со санкциите на ЕУ против Русија, па смета дека се дозволени и плаќања за транзит.

„Транснефт“ вчера објави дека од 4 август Украина го прекинале транзитот на руска нафта во јужна Европа, бидејќи не добиле транзитни такси од Москва поради западните санкции. Руската компанија тврди дека на 22 јули му платила транзит на украинскиот оператор на гасоводот „Укртранснафта“ за август, но дека парите биле вратени на 28 јули затоа што исплатата не била извршена.

„Газпромбанк“, која извршила уплата, објави дека парите се вратени поради ограничувањата на ЕУ. Суспензијата ги поттикна цените на нафтата, кои веќе почнаа да уриваат рекорди бидејќи руската воена операција во Украина ја зголеми загриженоста за потенцијалниот недостиг, особено во Европа, која е зависна од руските енергетски извори.

Денеска цените на нафтата паднаа по веста дека гасоводот „Дружба“ ќе продолжи со работа, а исто така и поради очекувањата за послаба побарувачка.

Прекинот на протокот низ Украина ги погоди земјите, вклучувајќи ги Унгарија, Словачка и Чешката Република, кои имаат ограничена можност за увоз бидејќи немаат пристап до морето. Русија испорачува околу 250.000 барели нафта дневно преку нафтоводот „Дружба“ до Унгарија, Словачка и Чешка.

Унгарски „МОЛ“ и „Унипетрол“, контролирани од „ПКН Орлен“, се главните купувачи на нафта преку таа рута, додека руските „Лукоил“, „Роснефт“ и „Татнефт“ се главните добавувачи.

Русија веќе го намали протокот на гас за многу членки на ЕУ, наведувајќи ги проблемите во одржувањето на турбините на гасоводот „Северен тек 1“, како и санкциите против некои купувачи кои официјална Москва ги смета за непријателски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.