Европскиот парламент ја избра малтешката европратеничка Роберта Мецола за нов претседател.

За прв пат во историјата на институцијата, европратениците гласаа од далечина за пандемијата на КОВИД.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.