Ознака: европски парламент
Македонија 20.06.23 | 17:14

Ќучук побара одложување на гласањето на извештајот за Македонија во Европскиот парламент

Известувачот во Европскиот парламент за Македонија Илхан Ќучук, побара официјално одложување на гласањето за извештајот во ЕП, што беше закажано за крајот...

Свет 15.06.23 | 18:06

Европа усвои нови правила за батериите

Европскиот парламент, на пленарна седница, усвои нови правила за дизајнот, производството и отпадот на сите видови батерии што се продаваат во Европска Унија – автомобилски,...

Македонија 22.05.23 | 11:26

Бугарите поднесоа 320 амандмани на извештајот на ЕП за Македонија

Европскиот парламент го објави Извештајот-резолуцијата на бугарскиот европратеник Илхан Ќучук за Македонија, изработен по извештајот на Европската комисија, во кој...

Македонија 10.05.23 | 16:01

Пратеничката група на ВМРО-ДМНЕ испрати писмо до Европскиот парламент за злоупотребата на европското знаменце од страна на власта

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска испрати писмо до Европскиот парламент во кое се укажува на злоупотребата на власта на европското знаменце во врска со законите...

Свет 10.05.23 | 15:22

ЕП го усвои извештајот за напредокот на Србија, санкциите кон Русија клучни за понатамошен напредок

Европскиот парламент денеска со мнозинство од 508 гласови го усвои извештајот на Владимир Билчик, кој е постојан известувач на Европскиот парламент за Србија. Како што...

Свет 14.04.23 | 12:27

Поранешната потпретседателка на ЕП, Каили пренесена во домашен притвор

Ви благодарам многу. Ме чека ќерка ми, кусо им одговори на новинарите, поранешната потпретседателка на Европскиот парламент, Ева Каили, која денеска од белгискиот затвор...

Фудбал 15.03.23 | 21:16

Политика и фудбал: Европарламентарци бараат Белорусија да биде исклучена од квалификациите

Повеќе од 100 претставници во Европскиот парламент преку писмо го повикаа денеска претседател на УЕФА, Александар Чеферин, да ја исклучи Белорусија од квалификациите...

Свет 16.01.23 | 21:09

ЕП разгледува можност за одземање имунитет на двајца пратеници поради скандал

Европскиот парламент вечерва ја почна повеќемесечната постапка за одземање на имунитетот од кривично гонење на двајца пратеници кои белгиските истражители сакаат...

Македонија 16.01.23 | 08:44

Европски парламент за „Република“: Oднесувањето на Џамбаски е негова одговорност

Европскиот парламент не го осуди однесувањето на европатеникот Ангел Џамбаски и понижувањето што го искажа спрема Македонија и Македонците среде Скопје. Од ЕП велат...

Свет 22.12.22 | 10:50

Орбан: Унгарците сакаат распуштање на Европскиот парламент поради корупција

Унгарскиот премиер Виктор Орбан смета дека треба „да се исуши мочуриштето“ во Европската унија, нешто што може да доведе до распуштање на законодавниот дом на блокот,...

Свет 08.07.22 | 09:27

Европскиот парламент усвои резолуција со која абортусот ќе стане основно право

Европскиот парламент усвои резолуција со која се повикува на т.н. вклучување во Повелбата за основните права на Европската унија, вклучувајќи го т.н. „право на абортус“. За...

Свет 23.06.22 | 15:10

Европскиот парламент бара кандидатски статус за Украина и Молдавија „без одложување“

Европскиот парламент повика во четвртокот Украина и Молдавија да добијат кандидатски статус за членство во Европската унија „без одложување“, истакнувајќи притоа...

Балкан 13.06.22 | 20:58

ЕУ ќе гласа за Србија: Фокусот ставен на санкциите против Русија и признавањето на Косово

Членовите на Комисијата за надворешна политика на Европскиот парламент утре во девет часот во Брисел ќе гласаат за усвојување на овогодинешниот извештај за Србија. На...

Балкан 03.06.22 | 14:53

Македонија е дел од бугарската егзархија, Гоце Делчев е Бугарин: Oва е декларацијата на бугарските историчари за Македонија

Како резултат на децениските борби на Бугарите во Османлиската империја, на 28 февруари 1870 година султанот Абдул Азис е принуден да издаде меморандум со кој го озаконува...

Балкан 03.06.22 | 10:59

Бугарски историчари во Европскиот парламент ќе ги убедуваат пратениците за позицијата кон Македонија

Бугарски историчарите и филолози ќе заминат за Стразбур, со мисија да ги убедат европратениците во „исправноста на бугарската позиција во спорот меѓу Република Бугарија...

Балкан 19.05.22 | 19:47

Европскиот парламент го одобри извештајот за процесот на пристапување на Албанија во ЕУ

Извештајот за процесот на пристапување на Албанија во ЕУ беше одобрен со големо мнозинство во Европскиот парламент, изјави Изабел Сантос, известувач на Албанија за...

Македонија 18.05.22 | 11:13

Европарламентот ќе расправа за Извештајот за напредокот на Македонија

Европскиот парламент денеска ќе расправа за Извештајот на европратеникот Илхан Ќучук за напредокот на земјава, во кој ЕУ се повикува да ги процени историски важните...

Свет 03.05.22 | 10:29

ЕП предлага право на глас од 16-годишна возраст

Европскиот парламент го претстави предлогот за нови изборни правила со кои се намалува старосната граница за остварување на избирачкото право на 16 години и се воведуваат...

Свет 27.04.22 | 15:03

ЕП ги повика сите земји од ЕУ веднаш да воведат ембарго на руската енергија

Европскиот парламент (ЕП) ги повика сите земји од ЕУ да воведат ембарго против испораката на енергија од Русија, изјави претседателката на ЕП Роберта Мецола. Европскиот...

Свет 10.04.22 | 15:28

Жесток говор во Европскиот парламент: Колку повеќе оружје праќате во Украина, повеќе Украинци ќе загинат

Клер Дејли, членка на Европскиот парламент од Ирска, обраќајќи се ова тело изјави дека историјата не научила дека со санкции не се става крај на воените конфликти и дека...