Ознака: европски парламент
Македонија 15.09.21 | 21:12

ЕП ја одобри ИПА III: 14,2 милијарди евра за земјите кандидати како помош за спроведување на реформите поврзани со ЕУ

Европскиот парламент даде зелено светло за новата верзија на претпристапниот инструмент за финансирање, чија цел е да им помогне на седум земји подобро да се подготват...

Македонија 29.06.21 | 23:05

Џафери во Европскиот парламент се обраќа на албански јазик

Претседателот на македонското Собрание, Талат Џафери пред Комитетот за надворешни работи, во рамки на Самитот „Европски парламент – Западен Балкан“ зборуваше на...

Свет 07.06.21 | 11:55

Европскиот парламент неделава ќе гласа за пиништување на патентите за вакцини и за воведување сертификати за вакцинираните

Европскиот парламент неделава ќе гласа за предлог-резолуција со која се повикува Светската трговска организација да ги отфрли патентите за вакцините против Ковид-19. Во...

Балкан 04.05.21 | 11:20

Европскиот парламент започнува истpaга пpoтив Бугарија за нejзиниот cтaв кoн Maкедонците

Денес (04.05.2021 г.), скандалозниот бугарски новинар Михаил Михајлов доби електронска пошта од Европскиот парламент во врска со петицијата на Михајлов испратена на 12 декември...

Фудбал 14.04.21 | 16:11

Европскиот парламент бара да нема „гага“ фудбалски натпревари по стримови

Комисијата за легални прашања на Европскиот Парламент усвои извештај во кој се бара забрана за нелегалниот пренос во живо на спортски настани, извештајот ќе се гласа...

Македонија 26.03.21 | 08:10

ЕУ се солидаризираше со Бугарија: Не помина амадманот за бугарските провокации кон Македонија

Европскиот Парламент вчера ја усвои резолуцијата за  Македонија. со која се поздравуваат напорите на земјата во реформите за членство во ЕУ и се охрабруваат Скопје...

Балкан 24.03.21 | 08:49

Четворица европратеници обвинети за „скопско лобирање“: Бугарските социјалисти нема да гласаат во ЕП

Делегацијата на бугарските социјалисти во Европскиот парламент излезе со остар став во врска со нивната интервенција во претстојниот извештај за Република Македонија,...

Македонија 05.03.21 | 08:28

ЕП со извештај за Македонија: Добрососедството е дел од прегов0рите, Договорот со Бугарија мора целосно да се спроведе

Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент ги усвои извештаите за напредокот на Македонија и Албанија на патот кон ЕУ. Европратеникот и известувач за...

Македонија 04.03.21 | 22:23

Комисијата за надворешни работи на ЕП констатира напредок на Македонија

Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент ги усвои извештаите за напредокот на Македонија и Албанија на патот кон ЕУ, информира европратеникот и известувач...

Свет 20.01.21 | 12:04

ЕП: Џо Бајден би бил драг гостин на пленарна седница во Стразбур

Манфред Вебер, лидер на Европската народна партија – ЕПП, које е водечка партија во Европскиот парламент, изјави дека новбиот американски претседател би бил драг гостин на...

Македонија 11.12.20 | 16:18

Известувачот на ЕП за Македонија сега го очекува словенечкото претседателство за преговори, а потоа и португалското

Скопје и Софија треба да се вратат на преговарачката маса, на темелите на Договорот за добрососедство и на концептот на „заедничкото“, а не да чекаат да дојде март,...

Македонија 09.12.20 | 12:42

Oсмани утре ќе говори пред ЕП за бугарското вето

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи утре ќе се обрати пред европратениците во рамки на дебатата за резолуцијата на Европскиот парламентот за  Македонија,...

Балкан 08.12.20 | 19:42

Eвропските социјалисти бараат Борисов да го тргне ветото за Македонија

Групата на Социјалисти и демократи во Европскиот парламент го повикаа премиерот на Бугарија да го повлече ветото за усвојување на преговарачката рамка на ЕУ со Македонија. -Бугарскиот...

Македонија 05.12.20 | 12:30

Документот за лажни вести не е став на Европскиот парламент, зад вистинската хистерија на лажни вести стои Заев

Вистинската хистерија во Македонија со лажни вести ја создаваат медиумите кои се под контрола на Зоран Заев, остро реагира ВМРО-ДПМНЕ на документот  што беше објавен...

Балкан 09.10.20 | 11:28

ЕП бара од Бугарија да дозволи Македонците да регистрираат партија и здружение

Во резолуцијата усвоена со 358 гласа за, 277 против и 56 воздржани, европратениците ја изразуваат својата „недвосмислена поддршка за бугарскиот народ во нивните барања...

Свет 09.10.20 | 11:15

Европскиот парламент ги прекина преговорите за заедничкиот буџет на Унијата

Европскиот парламент соопшти дека ги прекинува преговорите со земјите членки за идниот буџет на ЕУ за периодот од 2021 до 2027 година, по цена да го одложи планот за закрепнување...

Свет 19.08.20 | 09:44

Ве повикувам да не ги признаете овие лажни избори, противничката на Лукашенко не се откажува

Лидерката на белоруската опозиција, Светлана Тихановскаја, го повика Европскиот совет да не ги признава резултатите од претседателските избори во нејзината земја,...

Балкан 07.07.20 | 23:16

Вучиќ: Многу внимание им се придава на пратениците од Европскиот парламент, тие не се важни

Претседателот на Србија Александар Вучиќ упати порака до новинарите да не им даваат премногу значај на пратениците од Европскиот парламент. Тој вели дека пратениците...

Македонија 30.06.20 | 13:35

ЕП бара од власта да обезбеди фер изборен процес

Европратениците одговорни за односите со Македонија во Европскиот Парламент бараат кредибилна, транспарентна и објективна изборна кампања без дезинформации и заплашувања. „На...

Свет 26.03.20 | 11:04

Поради Ковид-19: Европскиот парламент нема да заседава во Стразбур до есен

Претседателот на Европскиот парламент (ЕП) Дејвид Сасоли најави дека европратениците нема да се состануваат во Стразбур до септември. Одлуката е поврзана со епидемијата...