Украинско беспилотно летало со долг дострел утрово ја погоди рафинеријата Гаспром Нефтехим Салават во Башкортостан. Според изворот на Украинска Правда, станува збор за дрон SSU кој поставил рекорд со преминување 1.500 километри.

Газпром Нефтехим Салават е една од најголемите компании за рафинирање на нафта и петрохемиско производство во Русија. Специјализирана е за производство на бензин, дизел гориво и други видови нафтени деривати.

Радиј Хабиров, шеф на Башкортостан, пријави денеска напад со дрон врз рафинерија во Башкортостан. Руските медиуми објавија снимки од чадот од пожарот.

Украина ги интензивираше нападите врз руските нафтени рафинерии во последните месеци за да се обиде да ја спречи Русија да профитира од продажбата на нафта и нафтени деривати. Во своите напади главно користи дронови.


(МИА)


Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.