Викендов во германскиот град Баден-Баден се одржа голем протест против најавите за задолжително вакцинирање кои би можеле да се донесат.

Жителите на Баден-Баде излегоа на плоштадот да го изразат своето незадоволство па дури и симболично носеа мртовечки ковчег дека вакцините можат да предизикаат смрт.

Тие носеа натпси „рацете подалеку од децата“ и „грижа да но без задолжителна вакцинација“.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.