Ознака: задолжителна вакцинација
Свет 06.04.22 | 12:24

„Рацете подалеку од децата“: Протест во Германија против задолжителното вакцинирање

Викендов во германскиот град Баден-Баден се одржа голем протест против најавите за задолжително вакцинирање кои би можеле да се донесат. Жителите на Баден-Баде излегоа...

Свет 05.02.22 | 08:31

Од денеска задолжителна вакцинација во Австрија

Австријците постари од 18 години од денеска мора да се вакцинираат против Ковид-19 или ризикуваат висока парична казна – мерка без преседан во Европската унија. Новата...

Свет 01.02.22 | 09:47

Во Австрија од денеска е задолжителна вакцинацијата за сите полнолетни граѓани

Во Австрија од денеска со закон е задолжителна вакцинацијата за сите полнолетни граѓани. Неколку земји ширум светот воведоа задолжителна вакцинација за постарите...

Свет 29.01.22 | 15:07

Камионџии од цела Канада возат кон главниот град како протест против задолжителната вакцинација

Стотици канадски возачи на камиони одржуваат протестен конвој до Отава против барањето за задолжителна вакцинација доколку сакаат да ја преминат границата со САД. Учесниците...

Фудбал 20.01.22 | 16:13

ПСЖ и Лил ќе играат на неутрален терен поради задолжителната вакцинација?

Европската фудбалска федерација (УЕФА) ја коментираше ситуацијата со натпреварите од осминафиналето од Лигата на шампионите Лил – Челзи и ПСЖ – Реал Мадрид. – УЕФА...

Свет 20.01.22 | 11:07

Австрискиот парламент ќе гласа за задолжителна вакцинација против Ковид

Австрискиот парламент денеска треба да гласа за воведување задолжителна вакцинација против Ковид-19, која треба да стапи на сила на почетокот на февруари. Како што пренесуваат...

Балкан 15.01.22 | 08:44

Од утре во Грција стапува на сила задолжителна вакцинација на граѓаните над 60 години

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, во интервју за грчката телевизија „Антена“, во врска со пандемијата изјави дека постои умерен оптимизам за омикрон сојот. Мицотакис...

Здравје 08.12.21 | 11:29

Д-р Мехмедовиќ: „Млаките“ кампањи не дадоа резултат, време е за задолжителна вакцинација

Задолжителната вакцинација е драстична мерка, но е неопходна за заштита од Ковид-19 и новите соеви кои земаат сè поголем замав, вели за ДВ д-р Злате Мехмедовиќ од Здравствениот...

Свет 06.12.21 | 19:55

Њујорк воведува задолжителна вакцинација за вработените во приватни компании

Приватните компании во Њујорк во иднина ќе мора да бараат од вработените да се вакцинираат против коронавирусот, изјави денеска градоначалникот Бил де Блазио. Вакцинацијата...

Македонија 02.12.21 | 08:20

Засега нема задолжителна вакцинација, ќе поттикнуваат се матичните лекари

Засега нема да се применува мерката задолжителна вакцинација или негативен ПЦР-тест во јавниот сектор, истакна вчера министерот за здравство Венко Филипче, но, како...

Свет 01.12.21 | 19:41

Фон дер Лајен: Време е ЕУ да размисли за задолжителна вакцинација на населението

Претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен, порача дека Европската Унија мора да размисли за задолжителна вакцинација на населението како одговор...

Македонија 01.12.21 | 16:44

Владата се откажа од задолжителната имунизација за вработените во администрацијата, стимулацијата на матичните единствена нова мерка

Наградата за матичните лекари останува единствена мерка со која Владата ќе се обиде да ги натера луѓето да се вакцинираат против Ковид-19. Министерството за здравство...

Балкан 01.12.21 | 11:51

Грција воведува задолжителна вакцинација за постарите од 60 години, ќе има и казни

Од неопходни причини за заштита на јавното здравје, задолжително се вакцинираат против Ковид-19 сите физички лица со живеалиште или постојан престој на грчка територија,...

Свет 23.11.21 | 20:57

Гереманија воведува задолжителна вакцинација на армијата

Германската војска се очекува „наскоро” да воведе задолжителни вакцини против коронавирус за своите припадници, изјави денеска портпарол на Министерството за одбрана,...

Македонија 22.11.21 | 21:40

Задолжителната вакцинација ќе важи и за приватниот сектор?

Задолжителната вакцинација на работното место ќе важи и за јавниот и за приватниот сектор. Ваква препорака утре на Владата ќе и даде Министерот за здравство Венко...

Економија 18.11.21 | 09:13

ССК со демант на Филипче: Сосема неточно дека сме барале задолжителна вакцинација за приватниот сектор

Вчерашната изјава на министерот за здравство Венко Филипче дека Сојузот барал да се воведе задолжителна вакцинација и за вработените во приватниот сектор е целосно...

Македонија 17.11.21 | 18:51

МЗ до КСОМ: Протстирајте, но тоа е спротивно на здравствените протоколи, истите мерки се воведуваат и во светот

Министерството за здравство реагира на соопштението на Конфедерацијата на синдикати во кое се тврди дека мерките кои ги предлага Комисијата за заразни болести се „присилна...

Македонија 17.11.21 | 17:45

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо стимулативни мерки, Филипче продолжува со закани и уцени кон граѓаните

Бројката на починати од корона се движи кон 7.500 лица. На министерот смрт Венко Филипче секојдневно му умираат млади пациенти, пациент од 20-тина години, 40-тина години....

Економија 17.11.21 | 16:56

КСОМ за најавата за задолжителна вакцинација: Неприфатливо е да се наруши слободниот избор на работниците

Конфедерацијата на синдикални организации на Македонија (КСОМ) е против задолжителната вакцинација за вработените во јавниот и приватниот сектор. – Како синдикат...

Свет 06.11.21 | 23:27

Американски суд ја суспендира одлуката на Бајден за задолжителна вакцинација на работниците

Федералниот апелациски суд на САД ја суспендира наредбата издадена од администрацијата на претседателот Џо Бајден за задолжителна вакцинација против корона вирус...