Рускиот претседател Владимир Путин присуствуваше на велигденската литургија во Соборниот храм Христос Спасител во Москва. Литургијата, која започна неколку минути пред полноќ, ја служеше патријархот Московски и на цела Русија Кирил.

Во оваа црква Путин традиционално го слави Велигден. Покрај Путин, како и претходните години, беше и градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин.

Патријархот Кирил на верниците им посака духовна сила, мир и исклучување од комуникацијата што може да ги повреди блиските.

Рускиот патријарх ги повика верниците да учествуваат во помошта на жртвите од војната и им се заблагодари на сите кои „ја вршат оваа важна служба“.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.