Ознака: литургија
Македонија 05.06.23 | 09:54

Почна светата архиерејска литургија во „Света Софија“ во Охрид

Во црквата „Света Софија“ во Охрид утрово почна света архиерејска литургија по повод годишнината од доделувањето на Томосот за автокефалност на Македонската православна...

Македонија 04.06.23 | 22:07

Поглаварите на МПЦ – ОА г.г. Стефан и на СПЦ г.Порфириј утре во Охрид ќе одржат заедничка архиерејска литургија

По повод годишнината од доделувањето на Томосот за автокефалност на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) од страна на Соборот на Српската...

Македонија 02.08.22 | 12:00

Во Прохор Пчински заедничка литургија на владици на СПЦ и МПЦ-ОА

Во манастирот Св.Прохор Пчински покрај одбележувањето на празникот Илинден од страна на црковно-државна делегација предводена од претседателот Стево Пендаровски,...

Македонија 01.08.22 | 17:52

Утре во манастирот „Св. Прохор Пчински“ заедничка литургија за Илинден на владици на МПЦ-ОА и СПЦ

Во манастирот „Св. Прохор Пчински“, покрај одбележувањето на празникот Илинден од страна на државно-црковна делегација предводена од претседателот Стево Пендаровски,...

Македонија 12.06.22 | 10:21

ВО ЖИВО: Литургијата во Вселенската патријаршија

Во соборниот храм на Вселенската патријаршија „Св. Георгиј Победоносец“ во Истанбул се одвива заедничката литургија на која ќе сослужуваат архиепископот охридски...

Македонија 18.05.22 | 23:48

Добредојдовте, мили браќа, порача Порфириј: Со камбани пречекан г.г. Стефан во Белград

Српскиот патријарх Порфириј објави инсерти од пречекот на македонската црковна делегација предводена од г.г. Стефан во Белград. Како што ѕвонат ѕвоната на Светосавскиот...

Свет 24.04.22 | 12:46

Путин присустуваше на велигденската литругија заедно со градоначалникот на Москва

Рускиот претседател Владимир Путин присуствуваше на велигденската литургија во Соборниот храм Христос Спасител во Москва. Литургијата, која започна неколку минути...