Ознака: москва
Култура 21.04.24 | 17:42

Во Москва литературна средба „Малку за Македонија и за нејзините жени-писатели“

Во Москва вчера е одржана литературната средба во рамки на отворениот проект „Читај ја Македонија!“, што Олга Панкина, поетеса и преведувач, претседател на невладината...

Свет 05.04.24 | 19:33

Уапсен единаесеттиот обвинет вмешан во масакрот во Москва

Судот во Москва го уапси единаесеттиот обвинет во случајот со терористичкиот напад на Крокус, Мухамед Зоир Шарипзода, соопшти судот.   „Окружниот суд избра мерка...

Свет 04.04.24 | 18:51

Уапсени уште тројца осомничени за нападот во концертната сала близу Москва

Руската служба за безбедност (ФСБ) денеска соопшти дека во Екатеринбург и Омск уапсила двајца странски државјани и еден руски државјанин, кои биле вклучени во финансирање...

Свет 30.03.24 | 15:29

Бројот на загинати во терористичкиот напад кај Москва се зголеми на 144

Бројот на загинати во терористичкиот напад во концертната сала „Крокус“ во близина на Москва денеска се искачи на 144 лица, додека уште 551 лице се повредени, соопшти...

Свет 29.03.24 | 08:00

Едниот од терористите од Москва во Таџикистан бил осуден на затвор поради силување на 13-годишно момче

Еден од терористите што го извршија крвавиот терористилки напад во „Крокус“ центарот во Москва, веќе бил осуден за тешко кривично дело. Како што објавија руски медиуми,...

Свет 26.03.24 | 17:22

Рускиот совет за безбедност соопшти дека Украина стои зад нападот во концертната сала

И покрај веродостојните тврдења на исламистичките терористи, секретарот на Советот за национална безбедност на Русија, Николај Патрушев, ја обвини Украина за нападот...

Свет 26.03.24 | 10:41

Москва идентификуваше уште еден осомничен за терористичкиот напад: Побаран притвор за Касимов Алишер Хатамов

Судот во Басман во Москва добил истражно барање за притвор на уште еден, осмо обвинет во случајот со терористичкиот напад во концертната сала Крокус Сити во близина...

Свет 26.03.24 | 09:39

Руските истражители отпатувале во Таџикистан, ги испрашуваат семејствата на осомничените за терористичкиот напад во Москва

Руските истражители во Таџикистан ги испрашуваат семејствата на осомничените за нападот во концертната сала Крокус Сити Хол во близина на Москва, во кој загинаа 139...

Свет 26.03.24 | 09:29

Teрористите од Москва имале хонорар од 1250 евра!

Двајцата терористи кои учествуваа во нападот на концертната сала Крокус во Москва најверојатно добиле инструкции кога патувале во Турција додека биле регрутирани...

Свет 25.03.24 | 18:02

Teрористите од Москва биле мачени со електрошокови во половите органи

Осомничениот од Таџикистан, Шамсудин Фаридун, е прикажан на подот во теретана со спуштени панталони и жици кои  се прикачени на препоните. Електрошок како позната техника...

Свет 25.03.24 | 16:35

Нова закана за бомба во Москва во трговскиот центар „Мозаик“

Посетителите и персоналот на трговскиот и забавниот центар Мозаик, во југоисточниот дел на Москва, се евакуирани поради анонимна закана од експлозивна направа, изјави...

Свет 25.03.24 | 13:13

Терористите од Москва, планирале напади и на Франција: Макрон прогласи тревога

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека Русија е жртва на исламистички напад и додаде дека групата одговорна за нападот во Москва неколкупати се...

Свет 25.03.24 | 11:24

Едниот осомничен го мачеле со струја, на друг му го исекле увото: Уапсените за нападот во Москва се најдоа во пекол

Еден од осомничените за терористичкиот напад во Москва, наводно по апсењето е мачен со струја. Телеграм каналот СОТА објави фотографии на кои се гледа осомничениот...

Свет 25.03.24 | 09:54

Франција го подигна нивото на тревога за тероризам по нападот во Москва

Француската влада го зголеми вчера нивото на тревога за тероризам на највисоко ниво по терористичкиот напад во руската концертна сала за кој одговорноста ја презеде...

Свет 25.03.24 | 09:44

Еден од извршителите на нападот во Москва објавил фотографии на „Инстаграм“ кои укажуваат на локацијата Аксарај во Истанбул

Еден од обвинетите за терористичкиот напад во трговскиот центар Крокус во близина на Москва, во февруари на социјалната мрежа „Инстаграм“ објавил фотографии од Истанбул,...

Свет 25.03.24 | 09:35

Двајца од четворицата осомничените за нападот во Москва признале вина пред руски суд

Најмалку двајца од четворицата осомничени кои се одговорни за нападот во концертната сала во Москва, ја признале вината пред руски суд, пренесуваат руската новинска...

Свет 24.03.24 | 20:36

Се жртвувал за таа да се спаси: Момче во инвалидска количка со своето тело ја покрил девојката при пукањето во Москва

Човек во инвалидска количка ја спасил својата девојка така што го направил последниот „скок“ во својот живот за да ја покрие со своето тело за време на терористилкиот...

Свет 24.03.24 | 18:56

15-годишниот Ислам спасил стотина луѓе при нападот во Москва

Ислам Халилов (15) спасил повеќе од 100 луѓе за време на масакрот во Москва, така што ги упатил да бегаат преку еден излез за да ги избегнат терористите. Дури кога видов луѓе...

Свет 24.03.24 | 17:36

Харис: Нема вмешаност на Украина во масакрот во близина на Москва

Американската влада денеска соопшти дека „нема вмешаност на Украина“ во масакрот во предградието на Москва, откако рускиот претседател Владимир Путин ја спомена...

Свет 24.03.24 | 16:32

Бројот на жртвите од терористичкиот напад во Москва достигна 137 лица

Бројот на жртвите од масовното пукање во концертната сала „Крокус сити хол“ во близина на Москва достигна 137, соопштија руските власти. Меѓу жртвите има и три деца. Продолжува...