Едногодишно девојче загина откако беше погодено од огромен град за време на невиденото невреме вчера во Шпанија, додека земјата се соочува со најновиот напад на екстремни временски услови.

Детето беше едно од 30-те повредени откако доби директни удари од град во и околу каталонскиот град Ла Бисбал де л’Емпорда.

Таа беше итно пренесена во болницата Хосеп Труета во Жирона во вторникот попладне, но почина во средата рано наутро како последица на тешка траума на главата.

Жена останала во истата болница во средата поради повредите со кои се здобила во разорниот град.

Се вели дека повеќето од останатите 28 луѓе на кои им била потребна медицинска помош се здобиле со повреди на главата или исеченици од мразот на кои им биле потребни конци, како и скршеници на коските.

Многу автомобили и згради, исто така, беа оштетени од камењата со големина на тениско топче, со скршени ќерамиди и соларни панели вдлабнати.

Каталонските метеоролошки раководители изјавија дека врнежите од град што паднале во областа, во близина на туристичкиот град Жирона, блиску до границата на Шпанија со Франција, биле најголеми во последните 20 години.

Засега не е познато која е националноста на малото детенце кое загинало и каде точно била кога ја погодил градот.

Сликите и видеото од регионот покажаа огромните градски камења кои со брзина удираа во земјата, често експлодирајќи при удар.

Улиците беа преполни со мраз и искршено стакло од возилата што беа удрени.

Некои се појавија на социјалните мрежи за да објават слики од нив како ја мерат големината на градот. Едно лице ставило паричка од едно евро на земја, која била џуџеста од ледените топчиња.

Друго лице ставило парчиња град покрај тениско топче и тие се еднакви.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.