Ознака: бебе
Црна хроника 28.11.22 | 17:32

Бебе без знаци на живот донесено во Клиничката болница во Битола

На 27.11.2022 во 08.40 часот во СВР Битола, од Одделението за педијатрија при Клиничката болница Битола било пријавено дека кај нив било донесено починато неколкумесечно бебе. Бил...

Свет 15.11.22 | 11:32

Ова бебе е осуммилијардитиот жител на Земјата

Светската популација надмина осум милијарди луѓе. Ова бебе родено во Манила стана осуммилијардитиот жител на Земјата. Како што пренесуваат локалните медиуми, Винис...

Свет 15.11.22 | 09:34

Ова е бебето кое стана 8-милијардитиот жител на Земјата

Денес, според проценките на ОН, светот има осум милијарди жители, а едно бебе родено во Манила стана симбол на тој факт. Како што пренесуваат локалните медиуми, Винис...

Балкан 16.10.22 | 23:14

Убиле бебе, па го оставиле на депонија

На депонијата Хускиќи кај Лукавац во Босна и Херцеговина мештаните пронашле мртво новороденче. Веднаш била известена полицијата во Лукавац, како и дежурниот обвинител...

Црна хроника 27.09.22 | 17:42

Детали за хоророт кој ја потресе Македонија: Таткото кој до смрт претепа бебе, ја нападнал и мајката

На 26.09.2022 во 08:00 часот, полициски службеници од Полициската станица Бит Пазар го лишиле од слобода С.Б.(44) од Скопје. Тој се сомничи дека околу 00:30 часот физички го малтретирал...

Црна хроника 27.09.22 | 11:13

Скопјанец си го убил 3-месечното бебе, со нозе го удирал по глава

Четириесет и четиригодишен скопјанец е осомничен дека си го убил тримесечниот бебе ноќта меѓу неделата и понеделникот, соопшти денеска Основното јавно обвинителство...

Свет 31.08.22 | 22:45

Му давала само со сирово овошје и зеленчук: Веганка осудена на доживотен затвор откако нејзиното бебе починало од неухранетост

Веганка е осудена за убиство на нејзиниот 18-месечен син кој страдал од неухранетост откако го хранела само со сирово овошје и зеленчук. Шејла О’Лири (38) беше осудена...

Свет 31.08.22 | 18:35

Парче град уби бебе во Шпанија

Едногодишно девојче загина откако беше погодено од огромен град за време на невиденото невреме вчера во Шпанија, додека земјата се соочува со најновиот напад на екстремни...

Црна хроника 17.08.22 | 15:33

ОЈО отвори истрага и бара притвор за жената која вчера киднапира бебе во Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 28-годишна скопјанка осомничена за грабнување на бебето вчера во Скопје,...

Свет 23.07.22 | 16:32

Почина бебе откако татко му го заборавил во автомобил во Франција

Четиринаесетмесечно бебе починало во автомобил, откако таткото го заборавил во возилото во Бордо, Франција. Бебето било пронајдено во средата попладне на паркинг, кога...

Црна хроника 10.06.22 | 18:57

Вработена во домот за доенчиња и мали деца во Битола во алкохолизирана состојба, врзала едно од децата за кревет

Пијана негувателка од домот за доенчиња врзала едно од децата во вреќа за спиење за кревет, а другите ги запоставила. Народниот правобранител веднаш, влегол во домот...

Свет 27.05.22 | 08:05

Харков гранатиран, меѓу жртвите и бебе

Загинаа осум лица, меѓу кои и петмесечно бебе, при гранатирање на вториот најголем град во Украина, Харков. Повредени се 17 лица. Три други лица настрадаа во руските напади...

Семејство 07.05.22 | 22:21

Ќерката на Роналдо ќе се вика Бела Есмералда

Џорџина Родригез објави фотографија од ќеркичката која ја роди на 18 април и го откри нејзиното име. Бела Есмералда 18.4.2022, напишала Џорџина покрај фотографијата од заспаното...

Здравје 29.04.22 | 15:36

На ГАК родено близначе во амнионска обвивка

На Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство – Скопје, денеска беше родено женско бебе-близнак заедно со амнионска обвивка. Родилката беше со близначка...

Свет 25.04.22 | 09:17

„Целиот мој свет вчера беше уништен од руска ракета“, вели таткото на убиената тримесечна Кира

Тримесечно бебе, нејзината мајка и баба, беа убиени во руски ракетен напад вчера во Одеса. Смртта предизвика голем бес во Украина. Претседателот Володимир Зеленски...

Скопје 03.04.22 | 16:45

Првата двогрба кабила се роди во Скопје ЗОО

Од Зоолошка градина Скопје денеска на нивниот фејсбук-профил соопштија дека се родило бебе – двогрба камила. За првпат имаме бебе од видот двогрба камила (Бактријан)...

Здравје 21.03.22 | 11:33

На ГАК предвреме се роди бебето Викторија тешко 700 грама, а по 74 дена замина дома со тежина од 2.200 грама и во добра општа состојба

На Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство (ГАК) предвреме се роди бебе тешко 700 грама, а по 74 дена си замина дома со тежина 2.200 грама и во добра општа состојба. По...

Семејство 23.02.22 | 13:26

Се роди Мајла на 22.2.2022 во 2.22 часот

Во болница во Леверкузен, Германија, вчера, на 22.2.2022 се роди Мајла. Родителите на бебето се од Косово, па косовските медиуми пренесоа дека мајката Ваљмире ја родила Мајла...

Семејство 15.01.22 | 09:02

Познатата македонска водителка по втор пат стана мајка

Познатата македонска водителка, Милена Антовска-Станковска по вторпат стана мајка. Таа роди девојче, кое го доби името Јоана. Милена на свет ја донесе ќерката на убавиот...

Здравје 14.01.22 | 19:04

Вкупно 13 починати од ковид-19, меѓу нив и едно бебе, уште 1.732 позитивни од кои 204 вторпат се заразиле

Вкупно 13 пациенти починале од компликации од ковид-19, меѓу нив и едно бебе, а уште 1.732 се позитивни од кои 204 вторпат се заразиле, соопшти Министерството за здравство. Во...