Ознака: град
Балкан 16.07.21 | 18:00

Невреме во Србија, паѓа град со големина на јајце

Силно невреме, проследено со силен дожд, грмежи и град, попладнево погоди повеќе градови во Србија. Меѓу најпогодените од невремето е општината Бајина Башта во западна...

Калеидоскоп 09.07.21 | 21:19

Силно невреме вечерва го зафати Охрид, град со големина на лешник

Силно невреме во моментов во Охрид. Град со големина на лешник врне во западот од државава. Нестабилното време беше најавено од Управата за хидро-метеоролошки работи. Времето...

Сервиси 21.06.21 | 19:12

Град голем колку голф топки падна во Прилепско

Град со големина на топчиња за голф падна денеска во с.Канатларци, Прилепско. Претходно Секторот за хидрологија на УХМР предупреди дека ако поројните врнежи што се...

Скопје 25.08.20 | 17:51

Силно невреме со град го погоди Драчево

Силно невреме, во некои населби и со град, го зафати Скопје. Драчево беше една локациите најпогодена од градот кој за неколку минути се истури по улиците и во дворовите...

Скопје 04.08.20 | 16:41

Силно невреме го зафати Скопје, паѓаше град со големина на орев

Силно невреме го зафати Скопје попладнево. Град со големина на орев паѓа во неколку населби и делови од градот. Во други, невремето е со послаб интензитет. УХМР претходно...

Балкан 17.06.20 | 17:05

Вистинска Драма во Грција: Градот се чистеше со багери

Вистинска олуја синоќа го погоди грчкиот град Драма.Огромни парчиња град паѓаа што направи големи проблеми како кај жителите така и во сообраќајот. Ова досега никој...

Македонија 08.09.19 | 20:03

Град ги „утепа“ тетовските села

Силно невреме попладнево ги зафати тетовските села Лешок, Слатино и Театарце. Невремето проследено со силен дожд и град предизвика големи штети врз градините и овоштарниците...

Сервиси 08.09.19 | 19:44

Град, силен дожд и ветер во Теарце, Лешок и Слатино

Грмотевици, град, силен дожд и ветер ги зафати неколку села во општина Теарце во Тетовско попладнево околу 18 часот. Во Лешок, Слатино и Теарце жителите сведочат за интензивно...

Патувања 04.09.19 | 15:22

Во Виена се живее најубаво

Виена и оваа година останал најдобар град за живот, покажал годишниот индекс кој го направила истражувачката компанија на весникот Economist – Economist inteligence unit – EIU. Меѓу...

Балкан 04.08.19 | 11:57

Невреме ја зафати Србија – падна град со големина на орев

Невреме проследено со град и силен ветер, ја зафати вчера Србија. Најпогодена е Меленица, каде паѓал град со големина на орев. Републичкиот хидрометеоролошки завод издал...

Балкан 21.06.19 | 12:01

Град со големина на орев во БиХ – уништени многу автомобили

Големо невреме во Босна и Херцегодина. Како што пренесува „Дневни Аваз“, невремето најмногу ги погоди деловите на Јабланица и Грабовица кај Мост. Босна и Херцеговина...

Сервиси 16.06.19 | 22:18

Град го утепа Кичево, кон Скопје невозможно да се вози

На патот после Кичево, кога се оди кон Скопје, паѓа крупен град и врне пороен дожд и речиси е невозможно да се вози. Патници кои во моментов се наоѓаат на местото велат...

Сервиси 14.06.19 | 15:12

Град со големина на орев: Силно невреме ја зафати Крива Паланка

Невреме со обилни врнежи од дожд и град со големина на орев ја зафати попладнево Крива Паланка. По улиците на градот се слеа огромна количина вода, а град се уште паѓа. Кривопаланчани...

Балкан 12.06.19 | 12:04

Град со големина на портокал погоди јужни делови од Словенија

Невреме проследено со град со големина на портокал ги погоди синоќа јужните делови на Словенија, предизвикувајќи значителна штета. Словенечкиот национален центар...

Скопје 02.06.19 | 16:46

Силен град во Скопје

Во попладневи часови, одненадеш силен град го зафати Скопје. Невремето е особено силно во реонот на Карпош. Видеото е преземено од ПресинТВ

Сервиси 31.05.19 | 21:05

Град го отепа Прилеп

Силно невреме проследено со ветер, грмежи и врнежи од град и дожд денеска го погоди прилепскиот регион, објави „Маркукуле“. Од видео објавено на Фејсбук се гледа побелена...

Сервиси 14.05.19 | 18:27

„Андреа“ се приближува: Пороен дожд и силен ветер во повеќе делови од земјата

На повеќе места во земјава времето е нестабилно со пороен дожд и грмежи,во форма на невреме со засилен ветер и услови за појава на град. Нестабилност со појава на пороен...

Сервиси 27.04.19 | 14:27

Град со големина на орев паѓаше низ земјава

Во невремето кое зафати делови од Македонија попладнево, град со големина на орев направи хаос во Кривогаштани. Од УХМР информираат во западниот дел на земјата и во...

Калеидоскоп 21.12.18 | 13:33

Паѓаше град во Сиднеј, автомобилите останаа без прозорци

Вистинска природна непогода го погоди австралискиот град Сиднеј. Град со големина на тениски топчиња ги вознемири жителите на Сиднеј, а сè уште траат точните проценки...