Рускиот заменик-министер за надворешни работи Сергеј Рјабков не гледа шанса за прекин на огнот во украинскиот конфликт следната година, имајќи предвид дека Киев и неговите западни поддржувачи зазедоа позиција што е тотално неприфатлива за Москва.

Високиот дипломат ја понуди својата анализа за односите на Русија со НАТО и Украина во интервју за весникот „Известија“ објавено во средата. Тој не очекува напредок, и покрај сугестиите во западниот печат дека САД можеби го поттикнуваат украинскиот претседател Володимир Зеленски кон договор со преговори.

За жал, САД ја предводат западната група, која ја рецитира „мировната формула Зеленски“ како мантра, тврдејќи дека тоа е единствената можна основа за договор“, рече тој, додавајќи дека дијалогот е „невозможен врз оваа основа“.

На прашањето дали очекува прекин на огнот следната година, Рјабков одговори негативно. Тој рече: „Очекувам безусловно да се постигнат целите на специјалната воена операција“.

„Формулата за мир“ предложена од Зеленски минатата година подразбира Киев повторно да ја преземе контролата врз своите граници пред 2014 година и да добие воени репарации од Москва и да ги подложи руските официјални лица на воен трибунал во услови на голема меѓународна поддршка за Украина. Москва го отфрли предлогот како надвор од реалноста.

Германскиот таблоид Билд минатата недела тврдеше дека Вашингтон и Берлин ја рационализирале испораката на оружје за Украина за да го притиснат Зеленски за отстапки. Белата куќа соопшти дека нејзината политика останала иста и дека Киев треба да одлучи како да ја води војната.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.