Ознака: прекин на огнот
Свет 20.02.24 | 23:08

САД повторно блокираа резолуција во Советот за безбедност за прекин на огнот во Газа

САД повторно ставија вето на предложената резолуција на Советот за безбедност на Обединетите нации за итен прекин на огнот во Појасот Газа, третпат од почетокот на...

Свет 29.11.23 | 13:47

Нема да има прекин на огнот во Украина во 2024 година, тврди официјална Москва

Рускиот заменик-министер за надворешни работи Сергеј Рјабков не гледа шанса за прекин на огнот во украинскиот конфликт следната година, имајќи предвид дека Киев и неговите...

Свет 09.11.23 | 08:53

Се преговара за тридневен хуманитарен прекин на огнот во Газа за ослободување на десетина заложници

Во тек се преговори за постигнување договор за тридневен хуманитарен прекин на огнот во Појасот Газа во замена за ослободување на десетина заложници кои ги држеше Хамас,...

Свет 19.04.22 | 22:46

Гутереш повика на четиридневен велигденски прекин на огнот во Украина

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш повика на четиридневен велигденски хуманитарен прекин на огнот во Украина, почнувајќи од 21 април. Гутереш го даде предлогот...

Свет 19.04.22 | 22:12

Пресврт- Русите објавија прекин на огнот околу железарницата „Азовстал“

Прекинот на огнот ќе стапи во сила во среда во областа околу комплексот железарница Азовстал во јужниот град Мариупол, јави државната новинска агенција РИА. Агенцијата...

Свет 29.03.22 | 12:04

Ердоган повика на прекин на огнот: Од двете страни треба да се стави крај на оваа трагедија

Руските и украинските преговарачи започнаа разговори во Истанбул во вторникот, а турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган им рече дека нивниот напредок може да го отвори...

Свет 23.03.22 | 08:36

Договорен прекин на огнот во Луганската област за да се евакуираат цивили

Гувернерот на источната украинска област Луганск, Сергеј Гајдеј, денеска соопшти дека е постигнат договор за локален прекин на огнот. Договореното е со цел да се евакуира...

Свет 13.03.22 | 17:37

Зеленски би се сретнал со Путин само ако има прекин на огнот

Украинскиот претседател Володимир Зеленски му соопштил на израелскиот премиер Нафтали Бент дека е отворен за разговори со рускиот претседател Владимир Путин во Израел,...

Македонија 13.03.22 | 13:12

Заев и Филипче на Форумот за дипломатија во Анталија: Разговаравме за европската иднина на Македонија

Итен прекин на војната во Украина, враќање на мирот и воспоставување дијалог наместо агресија – ова е главната порака од Форумот за дипломатија во Анталија каде деновиве...

Свет 07.03.22 | 23:51

Русија објави прекин на огнот во неколку украински градови за евакуација на цивили преку хуманитарни коридори

Русија во вечерва објави дека во вторник ќе стапи на сила прекинот на огнот во неколку украински градови за евакуација на цивили преку хуманитарни коридори. Руската...

Свет 25.02.22 | 23:47

Украина е подготвена за преговори за прекин на огнот

Портпаролот на украинскиот претседател Зеленски штотуку изјави дека земјата е подготвена веднаш да преговара за прекин на огнот, и да почне мировни преговори со Русија. Тој...