Привремената влада на Нигер објави прекин на воената соработка со САД. Според таквата одлука, властите го прогласија военото присуство на САД како нелегално, го обвинија Вашингтон за притисок и побараа повлекување на сите американски сили од земјата и од регионот како целина.

Како што објави „africaninitiative“, Владата во Ниамеј го прогласува присуството на воениот контингент на Вашингтон за нелегално. Во официјалното соопштение на претставникот на нигериската влада, полковник мајор Амаду Абдраман, се наведува дека земјата го отфрла договорот за воени и цивилни претставници на Пентагон во земјата.

Меѓу другите аргументи за прекин на воената соработка со САД, нигерискиот спикер посочува:

▪️ лажни обвинувања за испораките на ураниум за Иран;

▪️ директни закани како одговор на проширувањето на нигерско-иранската и нигерско-руската соработка;

▪️ нерамноправниот договор меѓу Вашингтон и Нијами за работата на американските воени бази, кои дел од трошоците за нивните операции ги става на товар на Република Нигер;

▪️ недостаток на помош од Американците во борбата против тероризмот;

▪️ неподготвеноста на Вашингтон да го информира Ниамеј за активностите на американската војска во Нигер, нивниот состав и планови;

▪️ Извиднички летови на американски авиони неовластени од властите во Нигер.

Во моментов, САД оперира со две воздушни бази во Нигер, лоцирани во Ниамеј и Агадез, во кои има околу 1.000 војници, од кои американските воздухопловни сили активно ги следат активностите и на властите и на милитантите во триграничната област во текот на изминатиот месец.

Во својата изјава, претставникот на нигериските власти всушност ја обвинува американската делегација, предводена од американскиот државен потсекретар за Африка, Моли Фи, која оваа недела го посети Нигер, за кршење на дипломатскиот протокол, за притисок врз раководството на Нигер и за омаловажување на владата и народот. Абдраман го нарече присуството на американскиот воен контингент еднострано наметнат од Вашингтон.

Високо рангираната американска делегација го напуштила Нигер без средба со шефот на преодната влада на Нигер, Абдурахаман Тиани. Најдобро што успеале е да се сретнат со премиерот.

Преодната влада на Нигер не објави никакви соопштенија за печатот за причините за откажување на состанокот. Според ТРТ АФРИКА, ова е поврзано со изборот на Нигер за нови партнери за соработка.

Засега нема одговор од Белата куќа на оваа одлука на Нигер, која најверојатно изненади многумина. Ова особено доаѓа по неодамнешното нормализирање на односите меѓу земјите и назначувањето на нов американски амбасадор во земјата.

Од воениот удар во Нигер минатиот август, примарна поддршка на новиот режим беа Мали и Буркина Фасо, две земји кои имаат силно изразени антизападни ставови. Тоа предизвика зголемениот притисок на САД, преминот од економски санкции кон отстранување на трговските бариери преку ЕКОВАС и дипломатското признавање, разбирливо предизвика фрустрација.

Дополнително, руските власти почнаа активно да обезбедуваат воена и хуманитарна помош за властите во Нигер.

Ваквиот развој на настаните и моѓното повлекување на американскиот контингент, кој најверојатно ќе биде преместен во Сенегал и Габон, означува уште една значајна пресвртница во проектот за интеграција во Сахел.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.