Ознака: американски војници
Македонија 01.09.20 | 09:28

Американски војници во следните 15 дена ќе дејствуваат на Криволак

Од денеска до 15 септември на Армискиот полигон Криволак ќе се одржуваат вежбовни активности на припадниците на Вооружените сили (ВС) на САД од составот на мисијата КФОР. Од...

Свет 16.06.20 | 15:03

Германија му врати на Трамп: Американските војници не нè бранат нас! Тука се да демонстрираат моќ во Азија и Африка

Американските трупи не се наоѓаат во Германија за да ја заштитат таа земја, туку да ја сочуваат трансатлантската безбедност, изјавила амбасадорката на Германија во...

Свет 23.03.20 | 11:02

Тие не се плашат од корона: Американските војници слетуваат во Германија без маски

Неколку илјади американски војници среде епидемијата од корона вирусот дојдоа во Германија.Тие веќе неколку недели во групи слетуваат во Хамбург а оттаму се упатуваат...

Свет 14.01.20 | 22:48

Има повредени во вечерашниот ракетен напад во воздушната база во Ирак

Армијата не соопшти колку проектили „Катјуша“ биле истрелани врз воздушната база Таџи, но објавени се информации дека двајца Ирачани се повредени во нападот, соопштија...

Свет 14.01.20 | 22:03

Ракетен напад вечерва во ирачката база „Таџи“, нема извештаи за мртви

Ирачката воена база „Таџи“, која се наоѓа северно од Багдад, беше мета на ракетен напад, јави телевизијата „Хадас“, а пренесува „Спутинк“. Во ирачката база се наоѓаат...

Свет 08.01.20 | 16:59

„Вашингтон пост“: Каде се распоредени американските војници на Блискиот Исток

Откако САД во петокот го убија иранскиот генерал Касим Сулејмани во Багдад, ирачкиот Парламент два дена подоцна изгласа резолуција со која бара повлекување на сите...

Свет 22.10.19 | 15:01

Ирак нема да дозволи американски војници на своја територија

Ирак нема да дозволи престој на неговата територија за американските војници, кои се повлекоа од Сирија. Ирачката армија соопшти дека американските сили можат само...

Свет 24.06.19 | 16:16

Амеркански компании мора да работат на проекти од бeзбeднocтa и вoopyжувaњeто во ЕУ

САД побара од земјите на ЕУ да направат промени во вoeната cфepа на Европската Унија. Меѓу другото, САД побара учество на американските компании во европските проекти...

Свет 23.06.19 | 15:55

Американски тенкови по грешка „нападнеле“ нива во Романија

Американските тенкови кои учествувале на воена вежби во Романија не успеале да ги следат дадените координати, па тргнале на непознат терен каде предизвикале вистинска...

Свет 22.03.19 | 11:57

Неделава во Европа пристигнуваат 1.500 американски војници

Во текот на оваа недела во Берлин ќе пристигнат 1.500 американски војници кои потоа продолжуваат во Полска, на полигонот за воени вежби со војската на таа држава. Во вторникот...