Хади Матар (24), кој е обвинет за прободување на писателот Салман Ружди во американската сојузна држава Њујорк, се изјасни за невин за обид за убиство и напад од втор степен.

Судот одлучи да го задржи во притвор без кауција.

Матар е обвинет дека го повредил Ружди минатата недела пред авторот на „Сатански стихови“ да одржи предавање во образовен центар во близина на езерото Ири.

Ружди беше хоспитализиран со тешки повреди, а писатели и политичари од целиот свет оценија дека ова е напад на слободата на изразување.

Доколку биде прогласен за виновен, на Матар му се заканува затворска казна до 25 години.

Неговото следно судење е закажано за 22 септември.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.