Ознака: напаѓач
Свет 29.10.20 | 19:34

Вознемирувачко: Објавена снимка од ликвидација на напаѓачот во Авињон

Француската полиција го уби мажот во Монтфавет во близина на Авињон кој на минувачите им се заканувал со нож и со пиштол. По ова на интернет се појави снимка од неговата...

Свет 22.10.20 | 10:19

Трае заложничката драма во Грузија: Ослободени 43 од заложниците, напаѓачот во бегство

ослободени се 43 заложници што беа киднапирани од вооружен човек во банка во грузискиот град Зугдиди. Како што соопштија од грузиското Министерство за внатрешни работи...

Свет 26.09.20 | 17:31

Напаѓачот кој избоде луѓе во Париз призна дека не можел да поднесе карикатури од пророкот Мухамед

Мажот кој со мачета нападна и рани две лица во Париз соработува со полицијата и признал дека мета бил сатиричниот магазин „Шарли Ебдо“. Нападот се случил пред зградата...

Свет 03.01.20 | 23:36

Напаѓачот со нож во Франција бил душевно болен

Куран е најден во торбата на напаѓачот, душевно болен пациент, кого го застрела француската полиција во петокот откако со нож во нападна случајни минувачи во парк крај...

Свет 10.12.19 | 11:46

Напаѓачот од болницата во Чешка се убил кога го нашла полицијатаа

Напаѓачот во болницата во Чешка, каде уби најмалку шест луѓе, се убил по пресметка со полицијата, соопшти чешкиот министер за внатрешни работи, Адам Војтеч. Полицијата...

Балкан 23.11.19 | 08:46

Ова е професорот по физичко, кој спречи огромна трагедија: Го видов колегата како преплашен стои на катедра

Српските медиуми го пронајдоа професорот херој, кој вчера успеа да избегне трагедија совладувајќи го вооружениот маж кој упадна со автоматска пушка и експлозив во...

Црна хроника 22.11.19 | 15:34

Третиот напаѓач на Саздо, Јетон Љужа уапсен во Хамбург

Третообвинетиот напаѓач на Никола Саздовски – Саздо вчера е приведен во германскиот град Хамбург. За приведувањето биле известени и органите на прогонот во земјава,...

Свет 18.09.19 | 19:45

Уапсен мажот кој се закануваше дека ќе го разнесе мостот во Киев

Украинските безбедносни сили го уапсија човекот кој се закануваше дека ќе го разнесе мостот „Метро“ во Киев, објавија украински медиуми. Полицијата го уапси напаѓачот...

Свет 29.07.19 | 09:24

Убиен напаѓачот на фестивалот во Калифорнија

Осомничениот за нападот во калифорнискиот град Гилрој е убиен. Тоа го потврди локалниот полициски началник Скот Смити. Три лица загинаа и 15 беа ранети во нападот што...

Црна хроника 30.06.19 | 10:34

Приведен напаѓачот од Сарај, кој тепал и пцуел ЛГБТ активисти

30-годишниот Ј.А. бил приведен по вчерашниот напад врз ЛГБТИ активисти во Сарај, соопшти Министерството за внатрешни работи. Од таму информираат дека приведениот Ј.А....

Свет 28.04.19 | 10:09

Идентификуван напаѓачот од синагогата во близина на Сан Диего

Една жена загина, а рабинот и уште две лица се повредени кога 19-годишен напаѓач отвори оган во синагога во близина на Сан Диего, Калифорнија. Нападот се случи точно шест...

Свет 27.03.19 | 11:45

Напаѓачот од Нов Зеланд бил финансиран од десничарите во Австрија

Напаѓачот Брентон Тарант, кој уби 50 лица во две џамии во Крајстчрч, бил финансиран од десничарско австриско движење, изјави австрискиот канцелар Себастијан Курц, пренесуваат...

Свет 15.03.19 | 10:24

Слушал српска музика пред да влезе, на пушката испишани имиња на кирилица

Maсовниот убиец кој утрово во Нов Зеланд масакрираше најмалку 49 лица, слуша српска песна за Радован Караџиќ додека патува до џамиите со помош на навигација. Масакр во...

Свет 14.12.18 | 14:45

Седум лица се задржани на распит во врска со терористичкиот напад во Стразбур

Седум лица се задржани на распит во врска со терористичкиот напад во Стразбур извршен во вторникот, соопшти денеска францускиот главен обвинител за борба против тероризмот...

Свет 13.12.18 | 11:57

Масовна потера по напаѓачот на божиќниот пазар во Стразбур

Француските безбедносни сили почнаа масовна потера по напаѓачот од Стразбур, кој уби најмалку три, а рани уште 13 лица. Полицијата го идентификува напаѓачот, а тоа е 29-годишниот...

Свет 12.12.18 | 11:46

Познат напаѓачот од Стразбур, ранет е, но сепак ѝ победна на полицијата

Двадесет и деветгодишниот напаѓач, кој околу 20 часот вчера почна да пука среде традиционалниот Божикен саем во центарот на Стразбур, Франција, се наоѓал на листа под...

Свет 12.12.18 | 08:11

Стразбур: Напаѓачот опколен, четири лица убиени

Француската полиција го опколи напаѓачот, кој е во престрелка во Стразбур, во близина на Божиќниот базар, уби најмалку четири лица, а повредени се 11, вели извор близок...