Во тек е голема полициска операција по извештаите за избодени повеќе луѓе во трговски центар во близина на плажата Бонди во Сиднеј. Според првичните информации, загинале најмалку шест лица. Полицијата го уби напаѓачот, соопштија од итната служба на Нов Јужен Велс. Стотици луѓе беа евакуирани од трговскиот центар „Вестфилд Бонди Џанкшн“.

На конференцијата пред медиумите се обрати помошник началникот на полицијата Ентони Кук. Тој потврди дека напаѓачот е убиен.

Полицајката се соочила со напаѓачот кој во тој момент се наоѓал на петтиот кат од трговскиот центар. Таа брзо тргнала за да го стигне. Тој се свртел кон неа и подигнал нож. Таа го застрелала и го убила. Ме информираа дека како резултат на дејствијата на овој напаѓач загинале вкупно шест лица. Според прелиминарните истраги, се чини дека напаѓачот дејствувал самостојно – рекол Кук.

Од полицијата додаваат дека се уште не го знаат мотивот за овој напад и дека се уште не е исклучена можноста за тероризам.

Ова беше ужасен чин на насилство насочен кон невини луѓе кои беа на шопинг во оваа обична сабота. Нашето најдлабоко сочувство го изразуваме до сите што изгубиле некого. И сите мислиме на посветените лекари, медицински сестри и здравствени работници кои ќе работат во текот на ноќта за да спасат животи и да се грижат за своите сограѓани Австралијци – рече австралискиот премиер Ентони Албанезе во своето обраќање до јавноста.

Денеска ова беше сцена на шокантно насилство, но бевме сведоци и на хуманоста и херојството на нашите сограѓани Австралијци, додал тој.

Нашата полиција, сите служби и, се разбира, обичните луѓе кои никогаш не можеа да замислат дека ќе се најдат во таква ситуација, снимија прилично неверојатни сцени. Персоналот требаше да помине нормална смена со клиентите кои мирно ги живеат своите животи. Сепак, за тие Австралијци, нивниот прв инстинкт во опасност беше да им помогнат на другите и тоа е она за што се залагаме вечерва – рече Албанезе.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.