Ознака: Сиднеј
Калеидоскоп 19.01.23 | 13:08

Деца скокнаа по крстот во океан во Сиднеј

Далеку од дома, но традицијата во срцата. Македонските деца во Сиднеј скокаа во океан барајќи го светиот крст. Видеото е од заливот Ботаника. Тука ритуалот е посветен...

Свет 31.12.22 | 15:07

Република ве води во Сиднеј на спектакуларен пречек на Новата 2023 година

Австралија го одбележа доаѓањето на новата 2023 година со голем огномет над пристаништето во Сиднеј. Повеќе од милион луѓе ја дочекаа Новата година на улиците на Сиднеј. Повеќе...

Свет 04.07.22 | 09:40

Илјадници луѓе евакуирани од Сиднеј, се очекуваат уште интензивни врнежи

Десетици илјади жители на Сиднеј беа принудени на евакуација поради обилните врнежи дожд што предизвикаа поплави во најголемиот австралиски град, со прогнози на метеоролозите...

Свет 03.07.22 | 10:36

Големи поплави во Сиднеј, наредена евакуација

Големи области на Сиднеј, најголемиот град во Австралија, се под вода поради обилните врнежи што предизвикаа сериозни поплави во ниските области, особено во некои предградија...

Свет 07.04.22 | 12:35

Евакуација во Сиднеј поради нови поплави

Црвен аларм за поплави е вклучен во неколку јужни предградија, а пет милиони жители на градот се предупредени на можноста од ненадејни порои во текот на викендот. Во...

Свет 31.12.21 | 22:51

Новогодишен огномет во Сиднеј

Најисточните држави на светот веќе го прославија влегувањето во Новата 2022 година. Сиднеј традиционално и годинава Новата година ја дочекува со спектакуларен огномет.

Вести 08.11.21 | 09:37

Аеродромот во Сиднеј се продава за 17,5 милијарди долари

Аеродромот во Сиднеј денеска соопшти дека се согласил на понуда за преземање од 17,5 милијарди долари од австралиски инвестициски конзорциум само неколку дена по повторното...

Свет 08.11.21 | 09:36

Аеродромот во Сиднеј се продава за 17,5 милијарди долари

Аеродромот во Сиднеј денеска соопшти дека се согласил на понуда за преземање од 17,5 милијарди долари од австралиски инвестициски конзорциум само неколку дена по повторното...

Свет 16.08.21 | 10:53

Во Сиднеј најсмртоносен ден од почетокот на пандемијата, полицијата и војската поставија барикади

Во најголемиот австралиски град Сиднеј, понеделникот беше најсмртоносен ден од почетокот на епидемијата, полцијата и војската поставија барикади на патиштата, за да...

Свет 05.08.21 | 09:52

Денеска во Сиднеј е најлошо од почетокот на пандемијата

Властите во Сиднеј соопштија дека денеска е најлошиот ден од пандемијата на Ковид -19, со пет смртни случаи за 24 часа и рекордно зголемување на локалните инфекции, во...

Свет 28.07.21 | 09:50

Сиднеј го продолжи карантинот за четири недели

Австралискиот град Сиднеј денеска го продолжи карантинот за четири недели откако претходните мерки не го запреа ширењето на коронавирусот, а властите предупредија...

Свет 23.07.21 | 10:08

Во Сиднеј прогласена вонредна состојба поради ширење на Ковид-19

Австралиската држава Нов Јужен Велс објави најголем дневен пораст на заразени со корона вирус оваа година, што предизвика посилни мерки за затворање во Сиднеј. Австралиските...

Свет 19.07.21 | 10:37

Нови 98 случаи во Сиднеј, 13 во Мелбурн: Австралија го продоложува карантинот поради делта сојот на корона вирусот

Речиси половина од 25 милиони жители на Австралија се уште се заробени во своите домови поради карантинските мерки за спречување на ширењето на делта сојот на корона...

Свет 15.07.21 | 13:28

По Сиднеј и Мелбурн оди во карантин

Поради ширењето на заразата со коронавирус, австралиската држава Викторија, со главен град Мелбурн, денеска прогласи петдневен карантин, приклучувајќи му се на Сиднеј,...

Свет 14.07.21 | 08:32

Во Сиднеј продолжен локдаунот за уште најмалку 14 дена

Австралиските власти го продолжија заклучувањето во Сиднеј за уште најмалку 14 дена, бидејќи ниту три недели по воведувањето на првичните ограничувања, не е спречено...

Свет 12.07.21 | 11:07

Сиднеј би можел да го продолжи локдаунот и по 16 јули

Можноста за продолжено заклучување во Сиднеј, Австралија, се појави денеска, откако здравствените работници пријавија уште едно рекордно зголемување на бројот на нови...

Свет 09.07.21 | 10:09

Властите апелираат да не се излегува од дома: Бројот на заразени во Сиднеј се зголемува

Австралиските власти во Нов Јужен Велс ги повикаа жителите на Сиднеј да останат дома, предупредувајќи дека сегашната тринеделна блокада може да биде продолжена доколку...

Свет 07.07.21 | 08:35

Карантинот во Сиднеј продолжен за уште една недела

Двонеделниот локдаун во најголемиот австралиски град Сиднеј ќе биде продолжен за уште една недела, со цел да се спречи ширењето на заразниот делта сој на коронавирусот,...

Свет 25.06.21 | 10:59

Строг карантин во Сиднеј поради нов бран на делта сојот на Ковид-19

Центарот на Сиднеј и некои од предградијата од денеска на полноќ влегуваат во еднонеделен строг карантин, додека властите се борат да го задржат под контрола новиот...

Свет 05.01.21 | 13:21

Граѓаните да се тестираат и да останат дома: Австралија се обидува да спречи ширење на „кластерот Сиднеј“

Властите во најнаселената австралиска држава Нов Јужен Велс апелираа до жителите на трите најголеми градови да се тестираат за корона вирусот и да останат дома, затоа...