Најмалку четири лица загинаа, а четири се водат како исчезнати во поплавите во Турција, соопштија властите.

Најмалку две лица загинаа во поплавите во Истанбул, а десетина луѓе се спасени, изјави градоначалникот Давут Ѓул.

Додека турскиот министер за внатрешни работи Али Јерликаја наведе дека две лица загинаа, а четворица се водат за исчезнати во поплавите во туристички камп во провинцијата Киркларели, во близина на границата со Бугарија.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.