Ознака: загинати
Црна хроника 09.06.21 | 09:39

МВР: Двајца загинати, седум повредени, приведен возач од Батинци по тешката сообраќајка кај Усје

Две лица загинаа, а седуммина се повредени, меѓу кои и деца, во тешката сообраќајна несреќа што се случи синоќа околу 23 часот на крстосница од бул.„Србија“ и бул.„Борис...

Свет 05.06.21 | 11:12

Двајца загинати и шест исчезнати во експлозија во рудник во Кина

Две лица загинале а уште шест други се водат како исчезнати во рударска несреќа во централна Кина, објави во саботата кинеската државна телевизија CCTV. Експлозијата...

Балкан 03.06.21 | 11:52

Берачи на јагоди и возач загинаа во тешка сообраќајна несреќа утрово во Србија

Четири лица загинаа, а четири се тешко повредени во судир на патничко комбе и камион кој утринава околу 6:20 часот се случил во Србија. До несреќата дошло кога најверојатно...

Црна хроника 11.03.21 | 23:17

Двајца млади охриѓани загинаа во собраќајка кај Ресен: Судар на „Мерцедес“ и камион

Две млади лица од Охрид загинаа во сообраќајна несреќа што денеска се случи на магистралниот патен правец Ресен-Битола, кај месноста наречена Макази. Според првичните...

Свет 06.03.21 | 10:18

Шестмина загинати, 34 повредени во тешка автобуска несреќа во Полска

Шест лица загинаа, а 34 се повредени во сообраќајна несреќа што синоќа се случи во југоисточна Полска, кога украински автобус слета во канал, соопштија спасувачите од...

Црна хроника 28.02.21 | 11:18

Девојка загина, а две лица се повредени во тешка сообраќајка на Пониква

Едно лице загина, а две се потешко повредени во тешка сообраќајна несреќа што околу три часа по полноќ се случи во месноста Аеродром на Пониква. Патничко моторно возило...

Црна хроника 14.02.21 | 12:52

Тешка сообракајна несреќа на патот Гостивар – Кичево: Едно лице загина, а две се повредени

Ноќеска (14 февруари), десетина минути по полноќ, на магистралниот пат Гостивар – Кичево, во близина на Новоселски мост, патничко моторно возило “бмв”, со швајцарски...

Свет 04.02.21 | 10:57

Тројца пациенти и лекар загинаа во пожар во болница во Украина

Тројца пациенти на интензивна нега и лекар од тој оддел загинаа во пожар што избувна во болницата за Ковид во градот Запорожје во југоисточна Украина, изјави денеска...

Свет 29.01.21 | 08:47

Изгоре уште една ковид-болница во Романија, најмалку четворица загинати

Четири лица загинаа во ковид болница во Букурешт во пожар кој избувна рано утрово. Здравствените власти информираат дека се евакуирани 102 пациенти од болницата. Во меѓувреме,...

Свет 07.01.21 | 08:27

Четворица загинати по упадот во Конгресот, 53 уапсени

Полицијата на Вашингтон објави дека четири лица загинале за време на вчерашниот упад на приврзаниците на Доналд Трамп во Конгресот. Досега приведени се 53 луѓе, од кои...

Свет 03.01.21 | 12:54

Авион се урна врз куќа: Загинале патниците, домашните се карале за филм, па се спасиле

Три лица загинале кога мал авион се урнал во куќа надвор од Детроит, објави шерифот на округот Оукленд. Се верува дека пилотот и двајца патници загинале, соопшти канцеларијата...

Свет 02.01.21 | 10:29

Во 2020 година пораснал бројот на загинати во авионски несреќи и покрај рестрициите поради пандемијата

И покрај намалувањето на бројот на летови низ светот поради пандемијата на корона вирусот во 2020 година бројот на загинати луѓе во големи несреќи на патнички авиони...

Свет 30.12.20 | 21:13

Иран ќе им исплати отштета на семејствата на загинатите во срушениот украински авион

Иранската Влада одобри фонд за исплата на отштета на семејствата на загинатите при соборувањето на украинскиот патнички авион од страна на иранските сили над Техеран...

Свет 27.12.20 | 19:00

Се враќале дома по божиќните празнувања: Над 37 лица загинаа во автобуска несреќа во Камерун

Повеќе од 37 лица загинаа, а 18 се тешко повредени кога автобус синоќа удри во камион во селото Немале во западен Камерун, соопштија локалните власти. Автобусот со повеќе...

Свет 26.12.20 | 23:21

Десет алпинисти загинаа во лавини во Иран

Најмалку десет алпинисти загинаа, а седум исчезнаа во лавини северно од Техеран, објавија денеска иранските медиуми. „Телата на десет алпинисти беа пронајдени на планините...

Црна хроника 10.11.20 | 08:41

Двајца скопјани загинаа во стравична сообраќајна несреќа во Чешка

Тешка сообраќајна несреќа се случила на автопатот Прага-Усти на Лаба во Чешка. Во несреќата загинале двајца млади скопјани. Станува збор за М.Б (30 години) и Д.Б. (27 години),...

Свет 31.10.20 | 09:25

Двајца тинејџери меѓу 26-те загинати во земјотресот, над 800 повредени

Во силниот земјотрес што вчера ги погоди егејскиот брег на Турција и источниот грчки остров Самос, загинаа најмалку 26 лица, а над 800 беа повредени. Спасувачките екипи...

Свет 13.10.20 | 11:16

Во Нагорно Карабах загинале 542 ерменски војници

Седумнаесет ерменски војници беа убиени во најновите борби во Нагорно Карабах. Како што соопштија официјални лица на Нагорно Карабах, со најновите бројки, вкупниот...

Црна хроника 11.10.20 | 16:40

Детали за сообраќајката во Трубарево: Дете се бори за живот, моторџијата летал десетина метри и загинал на лице место

Тешка сообраќајна несреќа попладнево се случи во населеното место Трубарево. Според неофицијални информации возач на автомобил во алкохолизирана состојба удрил во...

Црна хроника 03.10.20 | 11:45

Две лица загинаа во тешка несреќа вечерва кај Штип

Две лица загинаа, а едно е повредено во тешката сообраќајка што се случи ноќе 10 минути по полноќ на магистралниот пат А3, на делница од Штип до Виничка крстосница. Како...