Ознака: поплави
Свет 14.03.23 | 17:25

Нема крај на маките: Пороен дожд ги поплави шаторите каде живеат преживеаните од земјотресот во Турција

Поројните врнежи од дожд во југоисточна Турција донесоа нови маки за луѓето кои го преживеаја разорниот земјотрес што на 6 февруари ги погоди Турција и Сирија. Како...

Балкан 20.01.23 | 08:57

Поплави во Србија: Вонредна состојба во пет општини, евакуирани 84 луѓе, по двајца се трага

Поради силен дожд и излевање на реки, вонредна состојба е прогласена во пет општини во Србија: Пријепоље, Сјеница, Нови Пазар, Брус и Тутин. Најдраматично е во Нови Пазар,...

Балкан 19.01.23 | 20:11

Син не успеа да го спаси татко си од надојдените води, тој пак се фрлил за да му помогне на соседот кој паднал

Вонредна состојба е прогласена во српските градови Пријепоље, Сјеница и Нови Пазар поради обилни дождови и излевање на реки. Во Нови Пазар се трага по две лица. На реката...

Балкан 19.01.23 | 15:44

Две лица се удавија: Големи поплави на Косово, Нови Пазар и Пријепоље

Вонредна состојба е прогласена во српските градови Пријепоље, Сјеница и Нови Пазар поради обилни дождови и излевање на реки. Во Нови Пазар се трага по две лица. На реката...

Балкан 22.11.22 | 13:11

Најмалку шестмина загинати во големите поплави што го зафатија Балканот

Најмалку шест лица ги загубија животите во големите поплави што го зафатија Балканот. Најмногу настрада северозападниот дел на Албанија, каде се поплавени илјадници...

Свет 14.10.22 | 11:09

Евакуација во Мелбурн поради интензивни дождови и поплави

Илјадници луѓе ширум југоисточна Австралија, вклучително и жителите на западно предградие на Мелбурн, добија предупредување да ги напуштат своите домови, откако два...

Македонија 03.09.22 | 12:39

Стојаноска: КАРИЛ не е обична гаража за да се чисти со џогер

Пред неколку дена здравствениот систем беше хендикепиран, поради поплавувањето на Клиниката за анестезија, реанимација и интезивно лекување, позната како КАРИЛ. Поради...

Скопје 02.09.22 | 20:07

Санирани последиците од поплавата, „Ист гејт мол“ наскоро повторно се отвора

Водата која надојде од булеварот „Александар Македонски“ во гаражниот дел од „Ист гејт мол“ е исцрпена. Целиот простор е саниран и се спроведени неопходните активности...

Балкан 02.09.22 | 19:12

Солун под вода откако силно невреме ненадејно го зафати градот

Солунските улици се претворени во реки откако денеска ненајавено невреме го зафати градот. Поројните дождови го запеа сообраќајот во голем дел од градот. Во многу случаи...

Скопје 01.09.22 | 19:43

Ново видео од потопениот „Ист гејт“, се гледа како водата се слива во гаража

Ново видео од невремето во Скопје кое предизвика поплава во новиот трговски центар „Ист гејт“. Од трговскиот центар реагираа на шегите кои се споделуваа по социјалните...

Скопје 01.09.22 | 19:08

„Ист гејт мол“: Вистинската причина за поплавата e несоодветна и нефункционална атмосферска канализација на булеварот „Александар Македонски“

Една и недвосмислена вистина е дека поплава во „Ист гејт мол“ настана поради несоодветна и нефункционална атмосферска канализација на булеварот „Александар Македонски“,...

Балкан 31.08.22 | 19:22

Невремето денес замина за Врање

Силно невреме пропратено со пороен дожд, град и грмежи попладнето го зафати Врање и јужна Србија.   View this post on Instagram   A post shared by 192.RS (@192_rs) На социјалните...

Свет 29.08.22 | 09:50

Од брана стара 90 години зависи судбината на стотици илјади Пакистанци погодени од поплави

Судбината на стотици илјади жители на јужен Пакистан, силно погодени од обилните дождови што ја пустошат земјата, зависи од 90-годишната брана Сукур. Хидролошката бариера...

Свет 28.08.22 | 21:26

Пакистан моли за дополнителна меѓународна помош за справување со поплавите

Пакистан апелира за натамошна меѓународна помош за справување со поплавите што силно ја погодија земјата. Претставникот на Министерството за внатрешни работи, Салман...

Македонија 24.08.22 | 21:53

Засега пријавени три поплавени објекти по невремето во Кавадарци

РЦУК – Кавадарци известува дека територијата на општина Кавадарци во период од 07:30 до 20:00 часот била зафатена со силен дожд од околу 40 литри на м2, а планинскиот дел на...

Свет 24.08.22 | 16:04

Најмалку 178 жртви и 250 повредени во големи поплави во Авганистан

Најмалку 178 лица загинале во катастрофалните поплави во Авганистан, како последица на обилните врнежи дожд што го зафатија регионот изминатите неколку седмици. Насим...

Свет 23.08.22 | 23:53

Не го земајте автомобилот, качете се на повисок кат, не спуштајте се во визба: Владата на Франција почнува кампања за превенција од поплави

Владата на Франција ќе почне кампања за подигање на свеста, стравувајќи дека сезонските бури во 15 департмани на југот на Франција би можеле да предизвикаат поплави,...

Македонија 23.08.22 | 10:15

Се санираат штетите од поројниот дожд и поплавите во Долнени, Тетово и Виница

Се работи на отстранување на штетите од синоќешните обилни врнежи од дожд што ги зафатија општините Виница, Долнени и Тетово. Во Виница се поплавени над 60 објекти и таму...

Македонија 22.08.22 | 18:29

Одрони и уништен мост на патот за Берово, во Пехчево уште се чисти хаосот од вчерашното силно невреме

Територијата на Општина Виница попладнево беше погодена со обилни  врнежи од дожд и притоа регистрирани се одрони на патот Берово – Виница, заради што надлежните апелираа...

Македонија 14.08.22 | 15:48

Поплавени подруми, излеана канализација, паднати дрва, блокирани улици во Кавадарци, невреме се најавува и за денеска

Поплавени подруми во 30 објекти, излеана канализација, паднати дрва, блокирани улици…. Ова е билнасот од синоќешното невреме кое најмногу го погоди Кавадарци. 50 пријави...