Шефот на француската држава Емануел Макрон денеска имаше телефонски разговор со својот украински колега Володомир Зеленски. За време на овај разговор, кој траел 1 час и 20 минути, повика на повлекување на руските сили од нуклеарната централа Запорожје, јави дописникот на МИА.

Емануел Макрон, исто така, ја подвлече својата „загриженост поради заканата што ја претставуваат дејствата на руските вооружени сили за безбедноста и безбедноста на украинските нуклеарни инсталации“.

На крајот на јули, од неколку напади, за кои Москва и Киев меѓусебно се обвинуваат, ја нападнаа оваа централа која од почетокот на инвазијата е под руска контрола, лоцирана во Енергодар, во областа (регионот) Запорожје, на југот на Украина, стравувајќи од нуклеарна катастрофа.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.