Ознака: запрожје
Свет 27.11.22 | 18:10

Русите се подготвуваат да ја напуштат нуклеарната централа во Запорожје?

Шефот на украинската државна компанија за нуклеарна енергија Енергоатом денеска изјави дека постојат знаци дека руските сили се подготвуваат да ја напуштат нуклеарната...

Свет 23.10.22 | 12:50

Г7 го осуди киднапирањето на раководството на нуклеарната централа Запорожје

Групата седум најразвиени земји во светот (Г7) денеска соопшти дека ги осудува случаите на киднапирање на раководството на нуклеарната централа Запорожје и повика на...

Свет 16.10.22 | 23:19

Рогов: Украина планира напад на нуклеарната електрана Запорожје од сите страни

Владимир Рогов, претседател на цивилната група „Ние сме заедно со Русија“, изјави денеска дека украинските трупи со напад од повеќе страни планираат нов обид да ја...

Свет 01.10.22 | 10:12

Русија го приведе генералниот директор на нуклеарната централа Запорожје

Генералниот директор на руската окупирана украинска нуклеарна централа во Запорожје е приведен од руска патрола, соопшти денеска украинската државна агенција задолжена...

Свет 16.08.22 | 23:15

Макрон повика на повлекување на руските сили од нуклеарната централа Запорожје

Шефот на француската држава Емануел Макрон денеска имаше телефонски разговор со својот украински колега Володомир Зеленски. За време на овај разговор, кој траел 1 час...

Свет 06.08.22 | 22:49

Русите предупредија: Последиците oд Запорожје ќе бидат поголеми отколку во Чернобил

Во случај да се случи несреќа во нуклеарната централа Запорожје, последиците ќе бидат драстично поголеми отколку во Чернобил, рече Михаил Мизинцев. Како што објасни...

Свет 06.08.22 | 21:00

МААЕ: Итно да се запрат воените операции кај нуклеарната централа во Запорожје

Генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Рафаел Гроси денеска повика на итен прекин на воените операции во близина на украинската...

Свет 27.07.22 | 21:46

Украина: Русија ја злоупотребува нуклеарната централа Запорожје

Градоначалникот на украинскиот град Енерходар, Дмитро Орлов денеска ги обвини руските војници дека ја користат нуклеарната централа Запорожје како тврдина од која...

Свет 25.06.22 | 21:27

Коза активирала мини во Запорожје, повредени околу 40 руски војници

Најмалку 40 руски војници се повредени откако една коза со своето движење активира експлозив поставен околу болницата во Запорожје. Украинската разузнавачка служба...