Литванија повторно почна да откупува жито од Русија, покажуваат податоците на Европската статистичка служба.

Првата испорака на руско жито во Литванија од јули 2023 година се случила во февруари оваа година, кога биле увезени 12,2 илјади тони во вредност од 1,95 милиони евра.

Летонија, истовремено, го зголемила увозот, купувајќи 58,8 илјади тони жито од Руската Федерација за 10 милиони евра на крајот на зимата 2024 година.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.