Ознака: жито
Свет 21.04.24 | 15:29

Литванија повторно увезува жито од Русија

Литванија повторно почна да откупува жито од Русија, покажуваат податоците на Европската статистичка служба. Првата испорака на руско жито во Литванија од јули 2023 година...

Свет 17.04.24 | 08:00

Мали ќе добие уште 50.000 тони пченица од Русија

Мали се подготвува да прими уште 50.000 тони пченица од Русија. Министерството за индустрија и трговија на оваа африканска земја одржа стратешка сесија на која разговараше...

Балкан 16.04.24 | 09:57

Вулин лут на СДСМ и ДУИ: „Северномакедонците“ знаат дека нивниот глас не значи ништо, дури ни кога станува збор за нивното име или јазик

Дел од српските политичари реагираа на информацијата дека Македонија е еден од коспонзорите на резолуција во Обединетите нации за прогласување на 11 јули за Меѓународен...

Свет 03.12.23 | 11:01

Русија испорачува 200.000 тони бесплатно жито за најсиромашните држави во Африка

Русија почна бесплатна испорака на жито за африканските народи, како дел од хуманитарна иницијатива. Вкупниот руски ангажман изнесува 200.000 тони жито, што ќе биде испорачано...

Свет 03.12.23 | 08:31

Русија се врати меѓу првите пет најголеми добавувачи на жито во ЕУ

По година ипол, Русија повторно е меѓу првите пет најголеми добавувачи на жито во Европската Унија. Ова го покажува анализата на податоците на „Евростат“. Европската...

Свет 23.09.23 | 13:25

Нестабилен период за внатрешниот пазар на ЕУ со истекот на забраната за увоз на житарки

Привремената забрана за увоз на жито од Украина во петте соседни земји од Европската Унија беше укината на 15 септември. Унгарија, Словачка и Полска – наближуваат...

Свет 22.09.23 | 09:31

Уште еден брод со жито исплови од украинското пристаниште

Вториот товарен брод, „Аројат“, го напушти украинското црноморско пристаниште Чорноморск откако натовари жито, изјави денеска извор од индустријата. Бродовите „Ресилиент...

Свет 21.09.23 | 21:23

Украина ја омекнува реториката, бара дипломатско решение со Полска и Словачка за извозот на жито

Украина денеска се согласи да го лиценцира извозот на житарки во Словачка, а исто така се обиде да склучи договор со Полска за ставање крај на ограничувањата наметнати...

Економија 13.09.23 | 16:14

Унгарија, во договор со Романија, Словачка и Бугарија ќе забрани увоз на украинско жито

Унгарија во договор со Романија, Словачка и Бугарија ќе воведе забрана за увоз на жито од Украина доколку Европската Унија не ја продолжи забраната, која истекува на...

Балкан 07.09.23 | 15:47

Украинско жито се извезува преку хрватски пристаништа

Поради руската блокада на нејзините црноморски пристаништа, Украина почна да извезува жито преку хрватските пристаништа, изјави украинската вице-премиерка Јулија...

Економија 22.08.23 | 19:07

Николовски: Мелничарите да ги кажат аргументите за поскапувањето на лебот, купија суровина за 11, а не за 20 денари

Цените на житото годинава се преполовени. Мелничарите се снабдија со суровина по цена од 11 денари, а не по цена од 20 денари. Затоа, треба да одговорат кои се аргументите,...

Економија 04.08.23 | 17:46

Стејт департмент: Русија мора да има јасни барања за да го решиме проблемот со извозот на жито

Координаторот за санкции на американскиот Стејт департмент Џејмс О’Брајан денеска изјави дека Русија треба да биде појасна за тоа што бара за да се врати на договорот...

Свет 02.08.23 | 13:51

Песков: Русија е подготвена брзо да се врати на договорот за жито, но тој треба да биде спроведен и во делот поврзан со Москва

Русија е подготвена брзо да се врати на договорот за жито, но тој треба да биде спроведен и во делот поврзан со Москва, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Претседателот...

Свет 27.07.23 | 12:24

Путин објави кои земји ќе добијат жито

Русија ќе биде подготвена да испорача бесплатно жито во некои од најсиромашните земји во Африка за 3-4 месеци, рече Владимир Путин. Рускиот претседател ова го изјави...

Економија 26.07.23 | 09:45

ММФ: Глобалната цена на житото се зголемува и до 15 отсто поради повлекувањето на Русија од договорот

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) денеска оцени дека повлекувањето на Русија од договорот за безбеден извоз на украинско жито преку црноморските пристаништа може...

Свет 26.07.23 | 08:33

Поради повлекувањето на Русија од договорот: Глобалната цена на житото поскапува и до 15 отсто

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) денеска оцени дека повлекувањето на Русија од договорот за безбеден извоз на украинско жито преку црноморските пристаништа може...

Свет 24.07.23 | 20:37

Гутереш повторно ја повика Русија да се врати на Црноморскиот договор за жито

Гутереш ја повика Русија да се врати на договорот за извоз на украинско жито преку Црно Море, повторувајќи го предлогот што му го дал на рускиот претседател Владимир...

Свет 20.07.23 | 08:46

Путин: Ќе се вратиме кон Договорот за извоз на житото само под наши услови

По повлекувањето од договорот за извоз на украинско жито, рускиот претседател Владимир Путин не ја исклучи можноста за враќање на договорот, но само под руски услови. Москва...

Економија 19.07.23 | 22:00

Путин: Ако ги исполните договорените услови, Русија веднаш ќе се врати на Црноморскиот договор

Русија веднаш би се вратила на Црноморскиот договор доколку ги исполните договорените барања“, рече рускиот претседател Владимир Путин. Истовремено, тој ги обвини...

Свет 17.07.23 | 12:31

Кремљ: Договорот за извоз на украинско жито преку Црното Море престанува да важи

Договорот за извоз на украинско жито преку Црното Море денеска престана да важи и нема да биде продолжен бидејќи не е исполнет делот од него што се однесува на Москва,...