Ознака: жито
Вести 18.11.22 | 10:17

Чавушоглу: Барањата на Русија мора да се исполнат за житото да стигне до оние на кои им е потребно

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу денеска изјави дека барањата на Русија мора да се исполнат за житото да стигне до оние на кои им е потребно. Kоментирајќи...

Економија 05.11.22 | 09:07

Mелничарите предлагаат активирање на стоковните резерви и најавуваат дека лебот ќе поевтини

Мелничарите најавуваат поевтинување на лебот за околу 10 отсто кон крајот на декември или од почетокот на идната година. Тие ја поздравуваат владината одлука за обезбедување...

Свет 03.11.22 | 08:53

Шест бродови со жито ги напуштија пристаништата во Украина откако Русија повторно се приклучи на договорот

Шест бродови натоварени со жито денеска ги напуштија украинските пристаништа. Тоа се случува еден ден откако Русија се врати на договорот за дозволување извоз преку...

Свет 02.11.22 | 12:58

Ердоган потврди дека Русија се врати во договорот за украинското жито

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу му рекол на својот турски колега дека Москва се согласила да се врати во договорот кој со посредство на Турција и ОН овозможи...

Свет 02.11.22 | 09:24

Товарни бродови со украинско жито блокирани во пристаништата

Товарни бродови со украинско жито денеска беа блокирани во пристаништата бидејќи Москва побара гаранции за заштита на руската флота во хуманитарниот коридор во Црното...

Свет 02.11.22 | 09:03

Зеленски: Светот мора да одговори на руските обиди да го запре извозот на жито

Светот мора одлучно да одговори на сите руски обиди да го прекине украинскиот коридор за извоз на жито“, рече претседателот Володимир Зеленски. Една од глобалните последици...

Свет 31.10.22 | 22:42

Русија повтори дека нема да дозволи непречен премин на бродови со жито

Русија нема да дозволи понатамошен извоз преку Црното Море по нејзината најавена суспензија на договорот за жито со Украина. Договорот „не треба да се спроведува без...

Свет 31.10.22 | 11:38

Франција работи на копнени рути за извоз на украинско жито

Франција работи на тоа да и дозволи на Украина да извезува храна по копнен пат преку Полска и Романија, изјави денеска министерот за земјоделство Марк Фено, откако Русија...

Свет 31.10.22 | 08:43

Цената на житото се зголеми откако Русија се повлече од извозниот договор на Црното Море

Цената на житото на светските берзи се зголеми откако Русија во текот на викендот објави дека еднострано се повлекува од договорот за извоз на украинско жито преку...

Свет 30.10.22 | 11:13

Денеска нема пловење на бродови со украинско жито по Црно Море

Денеска нема да има движење на товарни бродови со украинско жито низ Црно Море, јави Заедничкиот координативен центар (ЗКЦ) од Истанбул, што е задолжен за следење на...

Свет 17.10.22 | 15:10

Извозот на жито од Украина во октомври речиси на нивото од пред војната

Извозот жито од Украина во првите 17 дена од октомври е за само 2,4 проценти помал споредбено со истиот период минатата година, благодарение на привременото отворање на...

Свет 14.09.22 | 12:43

Испловија нови пет бродови со жито од украинските пристаништа

Уште пет бродови со жито испловија утрово од украинските пристаништа, соопшти турското Министерство за одбрана, јави Анадолија. Турција, Обединетите Нации (ОН), Русија...

Свет 09.09.22 | 08:15

EУ го зела украинското жито наменето за Африка!?

Претседателот на Русија Владимир Путин откри детели од договорот за храна со Украина Тој смета дека тоа е уште една дрска измама во режија на ЕУ. Путин побара ревизија...

Свет 24.08.22 | 08:39

Украинскиот извоз на жито речиси го достигна нивото пред војната, тврди Вашингтон

Украина сега извезува речиси исто толку жито како и пред руската инвазија, изјави висок претставник на американскиот Стејт департмент . Благодарение на интензивната...

Економија 13.08.22 | 09:43

Мелничарите предупредуваат: Ако државата не ни помогне, можно е населението да остане без леб

По лавината реакции во јавноста околу поскапувањето на лебот, мелничарите велат дека и сегашната цена не е доволно висока доколку се земат предвид сите зголемени трошоци....

Свет 11.08.22 | 09:46

ОН негираат дека Анкара од Киев добила поевтино житото

Обединети нации негираат дека Турција добила попуст од 25 отсто на цените на житото од Украина во согласност со Договорот од Истанбул поддржан од ОН. Направивме многу...

Свет 07.08.22 | 11:45

Кубраков: Конвој од четири бродови со жито ја напушти Украина

Украинскиот министер за инфраструктура Олександар Кубраков изјави дека вториот конвој бродови со украински земјоделски производи испловил од украинските пристаништа...

Свет 07.08.22 | 08:39

Во Украина пристигна првиот странски брод од почетокот на војната, ќе биде натоварен со жито

Во Украина денеска пристигна првиот странски товарен брод од почетокот на војната во февруари и ќе биде натоварен со жито, изјави украинскиот министер за инфраструктура...

Свет 05.08.22 | 12:05

Уште три брода натоварени со жито испловиле од украинските пристаништа

Уште три брода со жито испловиле од украинските пристаништа и се упатиле кон Турција за инспекција. Како што соопшти турското министерство за одбрана, бродовите носат...

Свет 03.08.22 | 15:14

Бродот со житарици од Украина го помина прегледот во Турција, по што продолжи да плови кон Либан

Откако инспекцискиот тим ја завршил проверката на првиот брод за транспорт на жито што напушти украинско пристаниште под воени услови, пловилото е подготвено да помине...