По година ипол, Русија повторно е меѓу првите пет најголеми добавувачи на жито во Европската Унија. Ова го покажува анализата на податоците на „Евростат“.

Европската Унија десет пати го зголеми откупот на жито од Русија во текот на годината – до 180 илјади тони. Ова е максималниот обем на набавки од март минатата година и и овозможи на Русија да стане четврти најголем извозник на жито во ЕУ од март 2022 година“, соопшти „Евростат“.

Украина остана главна увозна дестинација за Европската Унија. Залихите од таму паднаа за една четвртина во текот на годината, на 1,2 милиони тони.

По Украина на рангирањето следува Бразил, кој го зголеми извозот за 1,8 пати. Турција е трета, Русија четврта, а Канада петта.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.