Ознака: литванија
Свет 23.08.22 | 23:59

Литванија не сака да дава визи за руски граѓани: Ако нема европска одлука, ќе инсистира на регионално решение

Министерот за надворешни работи на Литванија, Габриелиус Ландсбергис, изјави дека доколку не се постигне договор во Европската унија за забрана за издавање туристички...

Свет 13.07.22 | 22:59

По советот на ЕК, Литванија ќе овозможи железнички транзит на руски стоки за Калининград, за Москва тоа е „реализам“

Одлуката на Европската комисија во врска со транзитот на стоките кон руската балтичка енклава Калининград е пројава на „реализам и здрав разум“, изјави во средата...

Свет 29.06.22 | 19:47

Ако Литванија не се вразуми, Русија ќе се одмазди

Русија се заканува на Литванија. Ако односот на оваа земја не се смени, ќе има реперкусии. „Литванија ќе се соочи со исклучително остар одговор од Москва, доколку не...

Свет 27.06.22 | 19:19

Литванија обвини дека претрпела масовни руски кибер напади како одмазда за блокадата на Калининград

Литванскиот национален Центар за кибер безбедност, обвини дека државни и приватни институции во Литванија се нашле на удар на голем ДДОС напад (негирање на услуга). Многу...

Свет 21.06.22 | 10:01

Aмбасадорот на ЕУ ќе биде повикан во руското МНР поради литванската блокада на руски транзит кон Калининград

Руското Министерство за надворешни работи денеска ќе го повика на разговор амбасадорот на ЕУ во Москва, Маркус Едерер, поради забраната на Литванија за движење на стоки...

Свет 21.05.22 | 14:19

Литванија од утре без гас, нафта и струја од Русија

Министерството за енергетика на Литванија соопшти дека земјата од утре нема да увезува струја од Русија, па во таа земја повеќе нема да има руски гас, нафта или струја. Министерот...

Свет 10.05.22 | 13:02

Литванскиот парламент ја прогласи Русија за терористичка држава

Литванскиот парламент, Сејм, денеска ја прогласи Русија за терористичка држава. Едногласно се усвои резолуцијата и за неа гласаа 128 пратеници, јавија локалните медиуми. Во...

Свет 10.05.22 | 09:35

Единствен начин е да се отстрани Путин од власт: Шеф на дипломатијата на членка на ЕУ го шокира светот

Министерот за надворешни работи на Литванија, Габриелиус Ландсбергис, порача дека рускиот претседател, Владимир Путин, треба да биде сменет од функцијата. Ваквата реакција...

Свет 05.04.22 | 06:48

Литванија го протерува рускиот амбасадор, а го враќа својот од Москва

Рускиот амбасадорот во Литванија ќе мора да го напушти Вилнус, додека, во исто време,  литванскиот амбасадор во Русија е отповикан од Москва, соопшти литванскиот министер...

Свет 03.04.22 | 16:06

„Ако можеме ние, може и остатокот од Европа!“: Првата членка на ЕУ што го забрани рускиот гас

Литванскиот претседател Гитанас Науседа на Твитер објави дека од овој месец земјата повеќе нема да увезува руски гас. Пред многу години мојата земја донесе одлуки кои...

Свет 02.04.22 | 21:43

Литванија повеќе не добива гас од Русија

Министерството за енергетика на Литванија соопшти дека оваа земја повеќе не увезува природен гас од Русија. Литванскиот гасоводен систем работи без гас од Русија од...

Свет 07.03.22 | 14:56

Блинкен: САД имаат „света“ обврска кон членот 5 од НАТО

Aмериканскиот државен секретар, Ентони Блинкен, кој е во посета на Литванија, порача дека САД имаат „света“ обврска според членот 5 од НАТО, кој гарантира заемна одбрана...

Свет 01.03.22 | 13:48

Литванскиот претседател: Ниту една земја во Европа не може да се чувствува безбедна кога е Путин во прашање

Литванскиот претседател Гитанас Науседа предупреди дека ниту една земја во Европа не може да се чувствува безбедно кога е во прашање претседателот Путин, бидејќи руската...

Свет 24.02.22 | 14:39

Литванија прогласи вонредна состојба

Властите во Литванија, членка на ЕУ и на НАТО, денеска соопштија дека ќе воведат вонредна состојба по воздушниот и копнениот напад на руската армија врз Украина. Денеска...

Култура 21.02.22 | 08:50

„Северен пол“ на Марија Апчевска на фестивал во Литванија

Краткиот филм „Северен Пол” на Марија Апчевска е примен во официјална конкуренција на Меѓународниот филмски фестивал – Кино Павасарис во Литванија. Фестивалот ќе...

Свет 14.02.22 | 13:04

Германското воено засилување слета во Литванија

Германскиот воен транспортер слета во понеделникот на литванскиот аеродром Каунас во градот Кармелава, изјавил извор на агенцијата Reuters, како засилување во регионот...

Свет 05.02.22 | 19:47

Литванија ги укина ковид сертификатите

Литванија ја укина употребата на ковид сертификатите, иако земјата постојано има висока стапка на инфекција, јави ДПА. Од денеска нема да мора да се покажува ковид потврда...

Свет 27.01.22 | 09:22

ЕУ ја тужи Кина поради Литванија, причината нам добро позната – Тајван

Европската унија соопшти дека поднела тужба против Кина во Светската трговска организација (СТО) поради дискриминаторски трговски практики кон Литванија. Постапките...

Свет 27.01.22 | 07:20

ЕУ ја тужи Кина во Светската трговска организација поради дискриминаторски правила за Литванија

Европската Унија соопшти дека поднела тужба против Кина во Светската трговска организација (СТО) поради дискриминаторски трговски практики кон Литванија. Постапките...

Свет 09.12.21 | 20:29

Литванија со по 1.000 евра ги мотивира мигрантите да се вратат дома

Литванија соопшти дека ќе им понуди на мигрантите поголема парична стимулација да се вратат дома, додека балтичката држава се бори да врати илјадници луѓе кои ѝ се приклучија...