Компанијата „Мета“ ги отстранила профилите на Инстаграм и на Фејсбук на врховниот лидер на Иран, ајатолахот Али Хамнеи.

Хамнеи, кој често ги користи социјалните мрежи за да го пофали Хамас, е избришан од тие мрежи поради кршење на политиката на „Мета“ за опасни организации и поединци“, објавија од компанијата.

Профилот на Хамнеи на Икс (Твитер), каде што често поставува објави, се уште е активен.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.