Ознака: инстаграм
Технологија 03.04.24 | 21:12

Повторно паднаа „Инстаграм“ и „Ватсап“

Корисниците во регионот и во светот повторно пријавуваат проблеми со популарните апликации „Инстаграм“ и „Ватсап“. На „Ватсап“ е невозможно да се испраќаат пораки,...

Технологија 08.03.24 | 18:36

Се проценува над 100 милиони долари: Колку пари загуби Цукерберг по неодамнешниот колапс на Фејсбук?

Серверите на Фејсбук и Инстаграм паднаа во вторникот поради голем прекин на платформите на матичната компанија Мета, штом предизвика хаос ширум светот. Луѓето кои се...

Технологија 05.03.24 | 18:21

Фејсбук повторно достапен, има проблеми со Инстаграм

Фејсбук успеа да ги врати своите услуги по повеќе од еден час прекин, што ги погоди сите главни платформи во системот Мета, вклучувајќи ги Instagram, WhatsApp и Threads. Прекинот,...

Технологија 05.03.24 | 17:06

Паднаа фејсбук и инстаграм

Паднаа друштвените мрежи. Сите корисници на фејсбук, месинџер, инстаграм повеќе половина час се исфрлени од систем. Тие не можат да влезат во своите профили. Не се работи...

Свет 11.02.24 | 21:42

Компанијата „Мета“ ги избришала профилите на Инстаграм и Фејсбук на врховниот лидер на Иран

Компанијата „Мета“ ги отстранила профилите на Инстаграм и на Фејсбук на врховниот лидер на Иран, ајатолахот Али Хамнеи. Хамнеи, кој често ги користи социјалните мрежи...

Технологија 19.01.24 | 12:35

Инстаграм предупредува малолетници да не ја користат таа платформа навечер

Платформата Инстаграм испраќа автоматска порака до своите корисници на возраст од 13 до 18 години, апелирајќи ги да не ја користат социјалната мрежа во текот на ноќта,...

Технологија 05.12.23 | 15:30

„Мета“ ја укинува можноста за допишување со пријателите од Фејсбук на Инстаграм

„Мета“ во наредните денови ќе ја укине функцијата која досега им овозможуваше на корисниците да се допишуваат со своите пријатели од социјалната мрежа Фејсбук на...

Свет 01.12.23 | 14:37

ЕК бара информации од Инстаграм за мерките за спречување на објавувањето содржини со сексуална злоупотреба на деца

Европската комисија денеска испрати официјално барање до компанијата Мета за дополнителни информации за мерките што ги презела за спречување на објавувањето материјали...

Свет 30.10.23 | 16:30

Ако сакаат да не им се појавуваат реклами, корисниците на Фејсбук и Инстаграм ќе треба да плаќаат претплата

Компанијата „Мета“ објави дека од ноември ќе понуди платени претплати за Европејците за да можат да користат Фејсбук и Инстаграм без да им се појавуваат реклами, јавија...

Свет 03.10.23 | 13:25

Корисниците на Фејсбук и Инстаграм во ЕУ може да плаќаат до 13 евра месечно

Компанијата Мета размислува за план според кој корисниците на нејзините платформи Фејсбук и Инстаграм во Европската Унија ќе треба да плаќаат до 13 евра месечно за верзија...

Технологија 12.07.23 | 23:04

Веќе се достапни за Инстаграм и Месинџер: Компанијата „Мета“ креира нови „аватари“ за видеоповици

На луѓето, понекогаш, видеоповиците им се одбивни или барем несоодветни кога не сакаат соговорникот да ги види во разни и најразлични „домашни изданија“… Затоа,...

Калеидоскоп 09.06.23 | 11:19

Падна Инстаграм: Проблемите почнаа рано утрово

Се чини дека Инстаграм, една од најпопуларните платформи на социјалните мрежи ширум светот, утрово не работи, пишува „Дејли мејл“. Според DownDetector, проблемите започнале...

Технологија 11.03.23 | 10:30

Компанијата „Мета“ пред важна одлука: Фејсбук и Инстаграм може да згаснат во Европа

Компанијата „Мета“, која е сопственик на социјалните мрежи Фејсбук и Инстаграм, се соочува со важна правна одлука која може да резултира со исклучување на Фејсбук...

Технологија 20.02.23 | 09:14

Фејсбук и Инстаграм воведуваат нова опција која ќе се наплаќа

Сопственикот на Фејсбук и Инстаграм ќе лансира услуга за платена претплата која ќе им овозможи на корисниците да ги потврдат своите сметки, меѓу другите функции, објави...

Црна хроника 12.02.23 | 12:17

Се појави лажен профил на Инстаграм за собирање донации, итно се огласија од Црвен крст

Црвениот крст во Македонија предупредува дека на Инстаграм се појавил профил под име crvenkrstbalkan. Таа организација не е дел од Црвениот крст, бидејќи никогаш не постел...

Технологија 21.01.23 | 18:36

Жените, трансродовите и небинарните луѓе се изборија за брадавици на Фејсбук и Инстаграм

Компанијата „Мета“, која е сопственик на „Фејсбук“ и „Инстаграм“, конечно би можела да го промени своето правило со кое се забранува прикажување на брадавиците на...

Свет 18.12.22 | 16:42

Иран се заканува дека трајно ќе ги блокира Вотсап и Инстаграм

Иран се заканува дека трајно ќе ги блокира комуникациската платформа Вотсап (WhatsApp) и социјалната мрежа Инстаграм, кои се многу популарни во земјата, пишува германската...

Калеидоскоп 31.10.22 | 18:06

Падна Инстаграм: За многу корисници апликацијата не работи

Ако имате проблеми со отворањето на Инстаграм и пристапот до вашата сметка, не сте сами, бидејќи многу корисници ширум светот пријавуваат проблеми и се прашуваат како...

Свет 19.08.22 | 12:20

Фејсбук и Инстаграм ги укинаа профилите на организацијата на внукот на Џон Кенеди

Компанијата „Мета“, сопственик на социјалните мрежи Фејсбук и Инстаграм, ги отстрани од тие платформи сметките на влијателната американската организација „Заштита...

Свет 28.07.22 | 16:53

„Фејсбук“ и „Инстаграм“ бележат пад на приходите

Американската компанија „Мета“ првпат од основањето соопшти за пад на приходите, што веднаш по објавувањето на податоците резултираше со поевтинување на акциите...