Кинескиот претседател Си Џинпинг ќе го посети Хонг Конг по повод 25-годишнината од враќањето на градот под власта на Пекинг.

Како што јави агенцијата Синхуа, на 1 јули Си ќе присуствува и на церемонијата на инаугурација на новата администрација на Хонг Конг.

Тоа ќе биде прва посета на шефот на кинеската држава надвор од територијата на континентална Кина од почетокот на пандемијата со Ковид-19.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.