Норвешката полиција соопшти дека смртоносните престрелки во кои загинаа две лица во близина на барови во центарот на Осло во текот на ноќта ги третира како „терористички напад“.

Полицијата ги истражува настаните како терористички чин – се вели во соопштението на полицијата.

Еден осомничен е уапсен по пукотниците што се случија околу 01:00 часот по локално време на три локации, вклучително и популарен геј бар во центарот на Осло. Најмалку 19 лица се повредени во инцидентот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.