Ознака: Си Џинпинг
Свет 01.01.23 | 10:06

Кинескиот претседател повика на единство во „новата фаза“ од пристапот на Кина кон ковид-политиката

Кинескиот претседател, Си Џинпинг, во своето новогодишно обраќање порача дека кинеската политика во врска со Ковид-19 спасила животи, повикувајќи на повеќе напор и единство...

Свет 17.11.22 | 16:44

Порака од кинескиот претседател: Светот треба да го отфрли менталитетот на Студената војна

Кинескиот претседател, Си Џинпинг, во пишаната изјава порачува дека дејствата кои поттикнуваат конфликти и ги кршат меѓународните норми се „премногу чести“ и дека...

Свет 23.10.22 | 11:13

Си Џинпинг реизбран за генерален секретар на кинеската Комунистичка партија

Kинескиот претседател Си Џинпинг и официјално го доби третиот мандат како генерален секретар на Комунистичката партија на Кина, а беа избрани уште шест членови на Постојаниот...

Свет 16.09.22 | 09:52

Ватикан побарал средба на папата Франциск со Си Џинпинг, но Кина одбила

Ватикан и пренел на Кина дека папата Франциск сака да се сретне со кинескиот претседател Си Џинпинг додека двајцата се наоѓаат во главниот град на Казахстан, но Кина...

Свет 25.06.22 | 08:55

Кинескиот претседател во посета на Хонг Конг

Кинескиот претседател Си Џинпинг ќе го посети Хонг Конг по повод 25-годишнината од враќањето на градот под власта на Пекинг. Како што јави агенцијата Синхуа, на 1 јули...

Свет 24.06.22 | 10:15

Си: Земјите од БРИКС му донесат на светот позитивна, стабилизирачка и конструктивна сила

Кинескиот претседател Си Џинпинг, порача дека државите од БРИКС, како важни пазари во создавање и големи земји во развој, треба да делуваат со чувство на одговорност,...

Свет 10.05.22 | 17:52

Лидерот на Кина сериозно го предупреди Макрон

Конфликтот меѓу блоковите предизвикан од кризата во Украина може да стане поголема и подолготрајна закана за глобалниот мир од самата криза, му рече кинескиот претседател...

Свет 16.03.22 | 14:28

Гардијан: Си Џинпинг одлучи, Кина е подготвена да обезбеди економска помош за Русија

И покрај заканите на Вашингтон и неколкучасовните преговори за други методи за решавање на конфликтната ситуација во Украина, Кина е подготвена да и ја даде на Русија...

Балкан 05.02.22 | 11:41

Вучиќ повторно во Кина, договори слободна трговија, нова фабрика, авиолинија…

Српскиот претседател Александар Вучиќ, кој е во тридневна посета на Кина на отворањето на Зимските олимпски игри, денеска се сретна со кинескиот претседател Си Џинпинг,...

Свет 12.11.21 | 08:27

Во понеделник виртуелен состанок на претседателите на САД и Кина

Американскиот претседател Џо Бајден и неговиот кинески колега Си Џинпинг се очекува во понеделник да одржат виртуелна средба на која ќе разговараат за трговијата,...

Свет 25.08.21 | 13:24

Кина и Русија ќе ја засилат координацијата во врска со Авганистан

Кинескиот претседател Си Џинпинг и неговиот руски колега, Владимир Путин, во телефонски разговор размениле мислења за Авганистан и се согласиле да ја зајакнат координацијата...

Свет 07.02.20 | 09:54

Си и Трамп: Кина е способна да ја спречи епидемијата на коронавирусот

Кинескиот претседател Си Џинпинг во телефонски разговор со американскиот претседател Доналд Трамп рече дека Кина „во целост е способна“ да ја спречи епидемијата...

Свет 29.01.20 | 09:13

Џинпинг: Кина може да се справи со епидемијата

Кинескиот претседател Си Џинпинг вчера во Пекинг се сретна со генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Адханом Гебрејесус, на која соопшти...

Балкан 10.11.19 | 16:01

Кинеските инвестиции главна тема: Претседателот на Кина во посета на Грција

На покана на грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, претседателот на Народна Република Кина, Си Џинпинг од денеска до 12 ноември 2019 ќе престојува во официјална посета...