Ознака: Хонг Конг
Свет 25.06.22 | 08:55

Кинескиот претседател во посета на Хонг Конг

Кинескиот претседател Си Џинпинг ќе го посети Хонг Конг по повод 25-годишнината од враќањето на градот под власта на Пекинг. Како што јави агенцијата Синхуа, на 1 јули...

Свет 16.02.22 | 09:53

Хонг Конг влегува во петти бран на вирусот: Рекорден број новозаразени, драконските мерки не даваат резултат

Рекордни 4.500 случаи на ковид-19 достигна 7,5 милионскиот Хонг Конг, економското средиште на Кина. Граѓаните се изморени од драконски мерки и „нула-ковид“ стратегијата...

Свет 02.01.22 | 18:33

Се затвора уште една информативна веб-страница во Хонг Конг

Онлајн медиумот „Ситизен њуз“ за вести од Хонгконг соопшти дека ќе престане со работа, неколку дена откако полицијата изврши рација и уапси седум лица кои работеа...

Свет 30.12.21 | 10:59

Двајца уредници на опозициски медиум во Хонг Конг обвинети за бунт

Полицијата во Хонг Конг официјално обвини двајца членови на редакцијата на продемократскиот портал „Стенд њуз“ (Stand News) за бунт, еден ден откако упаднаа во редакцијата...

Свет 29.12.21 | 09:10

Затворен и последниот опозициски медиум во Хонг Конг

Повеќе од 200 припадници на полицијата во Хонг Конг, во униформа и цивилна облека, упаднале во канцелариите на онлајн опозицискиот медиум „Стенд Њуз“ (Stand News) и уапсиле...

Свет 19.12.21 | 10:24

Први парламентарни избори во Хонгконг по задушувањето на продемократските протести

Во Хонгконг денеска се одржуваат првите парламентарни избори по задушувањето на продемократското движење, а Пекинг порача дека сака само „патриотите“ да владеат...

Вести 15.12.21 | 09:26

Гори светскиот трговски центар од 38 ката во Хонг Конг

Најмалку четири лица се пренесени во болница поради вдишување чад од пожарот во Светскиот трговски центар во Хонг Конг. Околу 300 луѓе останаа заробени на покривот на...

Свет 06.08.21 | 11:48

Кина ги предупреди САД: Решително ќе се спротивставиме на секое мешање во работите на Хонг Конг

Кина го осуди меморандумот за Хонг Конг усвоен во Вашингтон и го оцени како нескриено мешање во нејзините внатрешни работи. Ова е нескриено мешање во работите на Хонг...

Свет 12.07.21 | 13:59

Во Хонгконг уапсени пет лица за планирање терористички напади

Полицијата во Хонгконг уапсиla уште пет лица поради наводно планирање на терористички активности, во момент на политичка тензија во оваа поранешна британска колонија...

Свет 29.05.21 | 09:58

Стан и 100 илјади долари – дел од наградите на лотаријата за вакцинираните во Хонг Конг

Властите во Хонг Конг организираат лотарија за да ги охрабрат жителите на метрополата да се вакцинираат против коронавирусот. На лотаријата ќе има награди во вкупна...

Македонија 06.05.21 | 14:20

Заев конечно призна дека дале аванс на фирма од Хонг Конг да им набави кинески вакцини

Во времето кога имавме сериозен предизвик од целата наша јавност, вклучително и опозицијата, но и сите други во државата, правевме напори на сите страни да обезбедиме...

Вести 29.04.21 | 19:17

Народна банка со документ потврдила дека постои уплата на фирма посредник за набавка на кинески вакцини

Народната банка со документ потврдила дека имало уплата и поврат на средства на фирма посредник од страна на Владата за набавка на кинеските вакцини, дознава Пресинг...

Калеидоскоп 18.01.21 | 12:51

Алпинист во инвалидска количка се искачи на облакодер во Хонг Конг

Алпинистот Лаи Чи-ваи стана првиот човек во Хонг Конг кој со инвалидска количка се искачил на висина од 250 метри на еден облакодер. Лаи (37), кој е парализиран од половината...

Свет 29.11.20 | 15:26

Училиштата во Хонг Конг се затвораат поради зголемениот број на заболени со ковид-19

Од среда се затвораат училиштата во Хонг Конг со цел да се спречи ширењето на коронавирусот, објавија денеска локланите власти откако се потврдени нови 115 случаи, што...

Патувања 13.07.20 | 20:30

Хонконшкиот Дизниленд повторно затворен поради нови случаи на корона вирус

Хонконшкиот забавен парк „Дизниленд“ соопшти во понеделникот дека ќе затвори привремено, поради новите загрижености за коронавирус во кинескиот автономен регион....

Свет 27.05.20 | 15:33

Судири во Хонг Конг: Масовни апсења

Полицијата во Хонг Конг употребила денес солзавец и уапсила 300 лица во текот на уличните протести на неколку илјади учесници по повод предлогот на Кина да биде усвоен...

Свет 03.02.20 | 09:32

Медицинарите во Хонг Конг штрајкуваат, бараат затворање на границата со Кина

Стотици медицински работници во Хонг Конг денеска почнаа штрајк со барање за целосно затворање на границата со Кина, за да се намали ризикот од коронавирусот. Хонг Конг...

Свет 09.12.19 | 14:05

За шест месеци кон демонтрантите во Хонг Конг испукани 10.000 гумени куршуми

Полицијата во Хонг Конг соопшти денеска дека уапсила 6.022 лица и употребила солзавец речиси 16.000 пати за време на шестмесечните антивладини протести што го потресоа градот. Меѓу...

Свет 25.08.19 | 19:01

Полицијата за прв пат употреби вистинска муниција и водени топови во Хонг Конг

За прв пат од почетокот на протестите во јуни , денеска полицијата употреби вистинска муниција, додека демонстрантите ги напаѓаат со шипки. Полицијата во Хонг Конг денеска...

Свет 18.08.19 | 10:09

Нов протест во Хонг Конг

Организаторите на протестите во Хонг Конг побараа од демонстрантите денешниот собир да биде мирен. Голем број демонстранти се упатија кон паркот во тој град. Еден од...