Канада ќе испрати во Украина 39 оклопни возила на тркала „ЛАВ АЦСВ Супер Бизон“ коишто ќе бидат излезени директно од фабрика.

Првично, овој контингент беше наменет за опремување на еден механизиран баталјон на канадската армија, но поради усложнување на ситуацијата во Украина, одлуката е променета и тие ќе бидат испратени за борба против руските сили.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.