Ознака: канада
Свет 26.02.21 | 21:52

Oбезбедени се 22 милиони дози: Канада ја одобри вакцината на „АстраЗенека“

Канадската здравствена регулаторна институција ја одобри вакцината против Ковид-19 развиена од британско-шведската компанија „АстраЗенека“ и Универзитетот Оксфорд. Со...

Свет 03.02.21 | 09:38

Поради недостиг на пазарот: Канада до крајот на годината ќе почне да произведува вакцини против Ковид-19

Соочена со потешкотии и сериозен недостаток на вакцини, Канада одлучи самата да ги прозведува вакцините што и се потребни. Како што соопшти канадскиот премиер Џастин...

Калеидоскоп 12.01.21 | 22:25

Корона криза – Канаѓанка го „шетала“ сопругот како куче

Двојка во Канада е казнета за прекршување на правилата за полициски час поради пандемијата со коронавирус, откако жената била фатена како го „шета“ сопругот како куче,...

Свет 27.12.20 | 09:32

Не патувале, ниту биле изложени на вирусот и на ризични контакти: Новиот коронавирус откриен и во Канада

Властите во Онтарио вчера соопштија дека во канадската провинција се потврдени два случаи на новиот вид на ковид-19, откриен во Велика Британија. Новиот вид на ковид-19...

Свет 23.12.20 | 08:41

Aктивистка за човекови права од Пакистан е пронајдена мртва во Канада

Пакистанската активистка за човекови права, Карима Белуџ е пронајдена мртва во Торонто, Канада, каде што живее во егзил во последните пет години. Телото на Карима Белуџ...

Свет 11.12.20 | 08:41

Првите 30.000 дози на „Фајзер“ пристигнуваат во Канада, вакцинирање од понеделник

Првите 30.000 дози на вакцината „Фајзер“ против Ковид-19 треба да пристигнат во Канада во следните неколку дена, додека имунизацијата треба да почне веќе следниот понеделник,...

Свет 27.11.20 | 15:40

Канада ќе ја одобри употребата на вакцината на „Фајзер“ во декември

Висок претставник на регулаторот за здравство во Канада најави дека земјата најверојатно ќе ја одобри употребата на вакцината на „Фајзер“ во декември, во исто време...

Калеидоскоп 16.10.20 | 10:21

Дванаесетгодишно момче откри целосен костур од диносаурус стар 69 милиони години

Дванаесетгодишно момче од Канада, при едно свое аматерско истражување, открило редок скелет на диносаурус стар 69 милиони години. Нејтан Храшкин, вели дека буквално...

Свет 07.08.20 | 09:00

Иако е една од најпосакуваните земји за живот, во Канада има се повеќе самоубиства

Во истражување објавено од канадскиот Институт за здравствени информации се вели дека во периодот од 2018 до 2019 година, 25.000 лица биле примени во болници поради обиди за...

Свет 16.07.20 | 23:10

САД: Границите со Канада и Мексико остануваат затворени до 20 август

Aмериканските власти денеска објавија дека границите со Мексико и Канада ќе останат затворени за повеќето патувања до 20 август за да се спречи ширење на новиот коронавирус. Со...

Свет 03.07.20 | 20:10

Канада го суспендира договорот за екстрадиција со Хонг Конг

Канада го суспендира договорот за екстрадиција со Хонг Конг откако таму Кина  воведе закон за национална безбедност, изјави денеска канадскиот министер за надворешни...

Свет 22.04.20 | 10:05

Бројот на жртвите на канадскиот масовен убиец се зголеми на 22

Бројот на жртвите на канадскиот масовен убиец се зголеми на 22, објави полицијата. Се уште се истражуваат 16 локации, на кои ноќта во саботата, 51-годишниот забен техничар,...

Свет 21.04.20 | 09:41

Најмалку 18 убиени во крвавиот поход на стоматолошки техничар

Истрагата за најтешкиот масакр во историјата на Канада, како што ја нарече премиерот Џастин Трудо ,во кој што загинаа најмалку 18 лица во Нова Шкотска, би можела да биде...

Свет 20.04.20 | 08:51

Бил стоматолог : Oвој човек преправен во полицаец уби 16 луѓе во Канада

Најмалку 16 лица се убиени во напад што траеше 12 часа во канадската провинција Нова Шкотска. Габриел Вортман (51) пукал кон луѓе во неколку места во таа провинција. Властите...

Свет 12.04.20 | 09:09

Во дом за стари лица во Монтреал, 31 починат, персоналот „исчезнал“

Франсоа Лего, премиер на најголемата провинција во Канада, се обрати пред јавноста и објави дека 31 жител на дом за стари лица со медицинска нега, починале во Монтреал...

Свет 23.03.20 | 10:02

Нагло зголемен бројот на починати од Ковид-19 во Канада, власта се закани со казни за непослушните

Бројот на смртни случаи од новиот коронавирус во Канада нагло се зголеми и официјалните лица се заканија со казни за граѓаните кои не ги почитуваат мерките за да спречат...

Калеидоскоп 27.02.20 | 20:41

Шокантна одлука на Канада! Се укинува обезбедувањето на Меган и Хари!

Канада е подготвена да престане да ги плаќа трошоците на обезбедувањето на принцот Хари и Меган Маркл во рок од неколку недели. Полицијата во Канада денеска открила...

Музика 13.02.20 | 13:36

Влатко Лозаноски заминува на голема концертна турнеја во Америка и Канада

Влатко Лозаноски – Лозано на почетокот на март заминува на голема турнеја во Америка и Канада, информираат неговите соработници и додаваат дека Лозано ќе одржи неколку...

Свет 03.02.20 | 12:36

Kанаѓаните не сакаат да плаќаат за безбедноста на Хари и Меган Маркл

Мнозинството од Канаѓаните сметаат дека нивната држава не треба да плаќа за безбедноста за принцот Хари и неговата сопруга Меган Маркл, кои се преселија во канадската...

Свет 01.02.20 | 22:25

Трудо предупредува на дискриминација на кинеската заедница поради коронавирусот

Канадскиот премиер Џастин Трудо ги повика сонародниците да бидат единствени во кризата која настапи со појавата на новиот сој коронавирус чиешто жариште е Кина и предупреди...