Поради влошување на безбедносната ситуација во Киев и последователна неможност да се гарантира целосна функционалност, италијанската амбасада во Киев се префрла во Лавов, се вели во соопштението на Министерството за надворешни работи.

Италијанскиот премиер Марио Драги го повтори советот на неговата влада дека Италијанците во Киев треба да го напуштат градот и да бидат „максимално претпазливи”.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.