Ознака: амбасада
Свет 22.04.22 | 20:21

Повторно отворена шпанската амбасада во Киев

Шпанија повторно ја отвори својата амбасада во Киев, која ја затвори по почетокот на руската инвазија на Украина на крајот на февруари, објави шпанската влада. Дипломатска...

Балкан 28.03.22 | 11:26

Вршителот на должност во словенечката амбасада во Украина, Боштјан Лесјак се врати во Киев

Вршителот на должност во словенечката амбасада во Украина, Боштјан Лесјак пристигна вчера во Киев, а од денеска ќе почне со работа, објави словенечката Влада на својот...

Свет 01.03.22 | 15:19

Италија ја преместува украинската амбасада од Киев во Лавов

Поради влошување на безбедносната ситуација во Киев и последователна неможност да се гарантира целосна функционалност, италијанската амбасада во Киев се префрла во...

Свет 01.03.22 | 15:17

Италија ја преместува својата амбасада во Лавов

Италија соопшти денеска дека ја преместува својата амбасада во Украина од главниот град Киев во западниот град Лавов, по слични одлуки на другите западни земји. Поради...

Свет 24.02.22 | 14:47

Украина ја повлекува и евакуира својата амбасада во Москва

Министерството за надворешни работи на Украина соопшти дека го повикале на консултации својот вршител на должност од Русија и дека почнале да ја евакуираат својата...

Македонија 24.02.22 | 13:01

Две семејства побарале помош во Амбасадата на Македонија во Украина

Министерот за надворешни работи Бујар Османи информира дека се следи состојбата во Украина и дека нашата Амбасада е во контакт со македонските граѓани кои се наоѓаат...

Македонија 24.02.22 | 10:58

Македонија не ја затвори амбасадата во Киев: Стотина Македонци беа таму пред десет дена

Пред десет дена односно на 13 февруари министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар Османи изјави дека има четири категории наши државјани во Украина – во првата...

Македонија Балкан 22.12.21 | 14:02

Србија го купила делот на Македонија над зградата на амбасадата на СФРЈ во Берн

Српскиот амбасадор во Швајцарија, Горан Брадиќ, по овластување и наредба на министерот за надворешни работи Никола Селаковиќ, потпишал купопродажен договор со амбасадорот...

Свет 20.12.21 | 15:38

Нападната амбасадата на Белорусија во Лондон, еден дипломат е тешко повреден

Белоруски дипломат е тешко повреден откако вчера беше нападната амбасадата на земјата во Лондон, јави новинската агенција Белта, повикувајќи се на белоруското Министерство...

Македонија 03.09.21 | 15:51

Големиот интерес за работа ја блокираше страницата на германската амбасада во Скопје

Огромниот интерес за работа во Германија речиси ја блокираше страницата за поднесување барања за термини за издавање визи. Листата на чекање за термин на кој може да...

Македонија 15.06.21 | 15:27

Османи и Корчок официјално ја отворија македонската амбасада во Братислава

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска во Братислава официјално ја отвори македонската Амбасада во Словачката Република, во присуство на својот хомолог,...

Балкан 15.03.21 | 10:58

Турција го осуда Косово за амбасадата во Ерусалим: Одлуката му штети на мировниот процес

Турција ја осуди одлуката на Косово да отвори Амбасада во Ерусалим, истакнувајќи оти таквиот чекор е кршење на резолуцијата на Обединети нации (ОН) за статусот на Ерусалим...

Балкан 02.02.21 | 13:50

Остра реакција на Турција: Амбасадата на Косово во Ерусалим е акт против резолуциите на ООН и меѓународното право

Турција објави дека одлуката на Косово да отвори претставништво во Ерусалим претставува кршење на меѓународното право. Според соопштението кое е објавено на веб-страницата...

Балкан 19.11.20 | 13:42

ЕУ очекува од Србија и Косово да не ги преместуваат своите амбасади во Ерусалим

Потпретседателот на Европската комисија и шеф на дипломатијата на ЕУ, Жозеп Борел, порача дека Европската Унија очекува од Србија и Косово да не ги преместуваат своите...

Македонија 27.09.20 | 17:49

Македонците со престој во Германија се жалат на услугите во македонската амбасада

Граѓаните на Македонија со престој во Германија преку отворено писмо апелираат за подобрување на услугите во дипломатско-конзуларните претставништва на Македонија...

Балкан 29.08.20 | 22:43

Предупредување од амбасадата на САД во Црна Гора за денот на изборите

Амбасадата на Соединетите држави во Подгорица ги предупреди државјаните на САД во Црна Гора на можноста од масовни собири утре, на денот на изборите и им предложи на...

Македонија 10.06.20 | 20:10

Не зборувале македонски: Вработените во амбасадата во Берлин знаеле само албански јазик

Доколку ви треба услуга во македонската амбасада во Берлин, мора да го познавате албанскиот јазик, бидејќи вработените не знаеле да говорат на македонски, тврдат на...

Балкан 29.06.19 | 09:07

Трамп ја предложи Јури Ким за амбасадор на САД во Албанија

Американскиот претседател Доналд Трамп ја номинираше дипломатката од кариера Јури Ким за вонреден и ополномоштен амбасадор на САД во Албанија, објави Белата куќа на...

Свет 10.06.19 | 17:55

Американски дипломат си ја убил сопругата кога дознал дека ќе работи во Амбасадата во Србија

Американскиот дипломат Џејсон Риф ја убил својата сопруга Лола Гуломова, па си пукал во глава. Оваа трагедија следувала наместо развод, а иницијална каписла, според...

Балкан 20.05.19 | 14:15

Земјите од поранешна Југославија ја продаваат Амбасадата во Бон за 3,75 милиони евра

Откако Советот на министри на БиХ неодамна ја одобри заедничката продажба на зградата на Амбасадата на поранешна СФР Југославија во некогашниот главен град на Западна...