Русија е позаинтересирана да го користи својот гас како оружје – дури и ако тоа значи да го уништи наместо да го продаде – како одговор на западните санкции против нејзината инвазија врз Украина, обвини претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лејен.

Москва ја прекина испораката на гас за ЕУ претходно оваа година како одмазда за санкциите воведени поради војната во Украина.

Гледаме дека Русија го гори својот гас наместо да го продава. Руското однесување „создаваше недостиг на глобалните енергетски пазари и предизвикуваше вртоглаво раст на цените, рече фон дер Лајен за време на првата сесија на годишниот самит на групата водечки светски економии во Индонезија, пренесе ДПА.

Претседателката на ЕК, изјави дека затоа, ЕУ го поддржала воведувањето на ограничување на цената на нафтата, нагласувајќи дека тоа ќе биде од корист и за земјите со низок и среден приход.

Но, нашиот најдобар одговор на ситуацијата е да ја забрзаме транзицијата кон чисти форми на енергија. Ова беше „единствениот одговор и на енергетската и на климатската криза“, а нуди и огромни можности за другите региони во светот, додаде фон дер Лајен.

Според неа, Европа во следните пет години за таа цел би инвестирала најмалку 4 милијарди евра (4,1 милијарди долари) во обновливи извори на енергија како што е водородот.

Ова, исто така, ќе поттикне огромни приватни инвестиции, рече таа.

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, кој исто така присуствува на самитот на Г20 на индонезискиот остров Бали, исто така ја нападна Русија, според учесниците на првата сесија на самитот, обвинувајќи ја Москва дека ја инструментализирала енергијата како оружје, со негативни ефекти врз економијата кои не се чувствуваат само во Европа туку и во светот.

Г20 е група водечки светски економии кои редовно се состануваат за да разговараат за клучни глобални прашања, оваа година во услови на невидени тензии поради руската инвазија врз Украина.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.