Ознака: Урсула фон дер Лајен
Македонија 11.05.21 | 12:35

Студен туш од Брисел за Заев: Без договор со Бугарија нема преговори со ЕУ

Челниците на ЕУ беа јасни во разговорите со Зоран Заев за време на неговата посета на Брисел.Тоа е дека Македонија не може да почне преговори доколку не го реши спорот...

Калеидоскоп 11.05.21 | 09:36

Првпат стана баба: Урсула фон дер Лајен доби внуче

Претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен на Инстаграм објави дека станала баба за прв пат. Поранешната германска министерка за одбрана и мајка на...

Македонија 10.05.21 | 13:54

Средба Заев – Фон дер Лајен во Брисел: Идентитетски прашања не смее да бидат на масата за разговори, ЕK дополнително ќе се ангажира

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев во рамките на неговата посета на Брисел, денеска оствари средба и со претседателката на Европската...

Македонија 08.05.21 | 12:15

Заев вo понеделник ќе се сретне со претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лајен

Премиерот Зоран Заев во понеделник ќе отпатува за Брисел каде треба да остави средба со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, објави „360 степени“.На...

Свет 26.04.21 | 18:58

Ова се случи затоа што сум жена, вели Фон дер Лајен првпат зборувајќи за инцидентот кај Ердоган

Претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен, за првпат се огласи јавно по инцидентот во Анкара кога остана без седиште оценувајќи дека единствена причина...

Свет 07.04.21 | 15:58

Ердоган и го покажа „местото“ на Лајен: Jа ceдна на мecтото за пpeведyвaчи

Челничката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен не добила столица во текот на разговорите со турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, пишува во средата The Washington...

Свет 26.03.21 | 09:37

Фон дер Лајен: Нема извоз за Астразенека, договорите треба да се почитуваат

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, изјави дека АстраЗенека повеќе не може да извезува вакцини против Ковид-19 од Европа во други региони сè...

Свет 21.03.21 | 17:11

Фон дер Лајен: ЕУ во моментов не може да испорача вакцини на посиромашните земји

Европската унија во моментов не може да донира вакцини против коронавирус на посиромашните земји, изјави денеска претседателката на Европската комисија Урсула фон...

Свет 08.03.21 | 17:12

Фон дер Лeјен ја поддржа блокадата за извоз на вакцини од ЕУ

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лeјен, предупреди дека ЕУ може да го запре понатамошниот извоз на вакцини за корона вирусот. Ваквата реракција...

Балкан 06.03.21 | 08:48

Бајден и Фон дер Лајен согласни дека и Западен Балкан е прашање од заеднички интерес

Американскиот претседател, Џо Бајден, и претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, вчера се согласија да се координираат за прашањата од заеднички...

Свет 17.02.21 | 16:59

Фон дер Лајен: Затворените граници не можат да го запрат вирусот

Првиот бран од пандемијата на коронавирусот покажа дека затворањето на границите не го запре вирусот, туку донесе многу проблеми, изјави денеска на прес конференција...

Свет 17.02.21 | 11:54

ЕУ почнува со програма за развој на „втора генерација“ вакцини против новите мутации на корона вирусот

Европската Унија ќе почне програма за проучување на мутациите на корона вирусот и производство на вакцини од „втора генерација“ коишто ќе штитат од идни мутации. Програмата...

Свет 06.02.21 | 17:49

Фон дер Лајен: Достапните вакцини можеби нема да го потиснат вирусот

Претседателот на Европската комисија Урсула фон дер Лајен ги призна можните недостатоци во набавката на вакцините, но истовремено негираше дека тие биле нарачани предоцна....

Свет 03.02.21 | 15:10

Фон дер Лајен: Во 2020 година во ЕУ има повеќе починати од рак отколку од корона вирусот

Европската комисија го презентираше Европскиот план за борба против ракот, кој се базира на новиот пристап на ЕУ кон превенција, лекување и закрепнување од последиците...

Свет 26.01.21 | 15:36

Првиот човек на ЕК до фармацевтските компании: Испорачајте го својот дел за вакцините

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен изјави дека ЕУ инвестирала милијарди евра во развој и производство на вакцини против Ковид-19 и дека сега...

Свет 08.01.21 | 11:15

ЕУ купува нови 300 милиони дози вакцини „Фајзер“ и „Бајонтек“

Европската унија ќе купи дополнителни 300 милиони дози вакцини Фајзер и Бајонтек, објави на Твитер претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен. Во ноември,...

Свет 26.12.20 | 10:58

Утре почнува вакцинацијата низ цела ЕУ, животот за Европјаните се враќа – вели Лајен

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, упати видеопорака до граѓаните на Европа по повод почетокот на испораката на првите вакцини против Ковид-19...

Свет 11.12.20 | 11:07

Фон дер Лајен: ЕУ и Велика Британија се поблиску до непостигнување договор, отколку до договор

Лидерите на 27-те земји членки на ЕУ утринава соопштија дека можноста за непостигнување договор со Велика Британија за идните односи во моментов е поголема од можноста...

Македонија 13.11.20 | 15:24

Заев – Фон дер Лајен: Извештајот на ЕК потврди дека Македонија е подготвена за првата меѓувладина конференција за почеток на преговорите со ЕУ

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска имаше телефонски разговор со претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен. Во...

Свет 28.10.20 | 16:04

Првиот човек на ЕК предвидува дека за неколку недели ќе имаме нагло зголемен број на заразени од корона

Податоците од Центрите за контрола и превенција на болести покажуваат дека коронавирусот брзо се шири низ цела Европа, и ние сме длабоко во вториот бран. Во моментов,...