Ознака: Урсула фон дер Лајен
Македонија 16.02.20 | 20:57

Фон дер Лајен: Се надеваме дека Скопје и Тирана ќе почнат преговори пред Самитот на ЕУ во Загреб

Пред неформалната вечер со лидерите од Западен Балкан, претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен истакна дека Западен Балкан е поблиску до Европска...

Македонија 14.01.20 | 12:06

Фон дер Лајен: ЕК за неколку недели ќе ја има новата методологија за проширување

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска изјави дека следните шест месеци ќе бидат клучни за односите меѓу ЕУ и Западен Балкан и најави дека...

Македонија 10.01.20 | 13:39

Мора да најдеме начин како преговорите да течат паралено со внатрешните реформи во ЕУ

Проширувањето на Европската Унија и отворањето на преговори за членство со Македонија беше една од темите на состанокот на хрватската Влада и Европската комисија. Како...

Свет 08.01.20 | 11:32

Фон дер Лајен: Употребата на оружје мора да прекине веднаш

Европската комисија повика денеска итно да прекине употребата на оружје во судирот меѓу Иран и САД на Блискиот исток, а инволвираните страни да вложат напори за обновување...

Македонија 27.11.19 | 17:40

Фон дер Лајен: За Скопје и Тирана не треба да важат новите правила за проширување

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен веднаш по изборот на составот на Комисијата од страна на Европскиот парламент, пред новинарите изјави дека...

Свет 21.11.19 | 08:32

Фон дер Лајен: Западен Балкан, стоиме покрај вас!

Идната претседателка на Европската комисија (ЕК) Урсула фон дер Лајен им порача на Македонија и Албанија дека стои зад нив. Ние го делиме истиот континент, историја,...

Свет 11.11.19 | 18:53

Новата претседателка на ЕК: Со блокирањето на Македонија и на Албанија, Макрон ја отвори вратата на Русија на Балканот

Со блокирањето на пристапните преговори на Македонија и Албанија со Европската Унија францускиот претседател Емануел Макрон на Русија и ја отвори вратата на Западен...

Свет 08.11.19 | 20:29

Фон дер Лајен најави специјални проекти за соработка и помош на Македонија

Идната претседателка на Европската комисија Урсула Фон дер Лајен и германската канцеларка Ангела Меркел вечерва од Берлин порачаа дека на земјите од Западниот Балкан...

Македонија 17.10.19 | 16:42

Фон дер Лајен: Најверојатно и денеска нема одлука

Најверојатно нема да има одлука за почнување на преговори за прошурување на денешниот Самит, смета претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лaјeн, која...

Македонија 03.10.19 | 19:18

Туск, Сасоли и Фон дер Лејн бараат старт на преговорите со Македонија и Албанија

Во писмо испратено попладнево до земјите членки на ЕУ, сегашниот претседател на Европскиот Совет, Доналд Туск, новоименуваната претседателка на Европската Комисија,...

Свет 30.09.19 | 17:58

Фон дер Лaјeн бара нови кандидати од Романија и Унгарија

Претседателката на идната Европска комисија, Урсула фон дер Лaјeн, го доби писмото од Европскиот парламент во кое се отфрлаат кандидатите за комесари од Унгарија и Романија,...

Свет 10.09.19 | 23:19

Кој е Ласло Трочањи, изборот за Фон дер Лајен за наследник на Јоханес Хан?

Австриецот Јоханес Хан, досегашен еврокомесар за добрососедска политика и проширување, најверојатно ќе остане комесар и во новиот состав на Европската комисија, но...

Свет 10.09.19 | 17:59

Фон дер Лајен: Западен Балкан е еден од моите приоритети

  Новоименуваната претседателка на ЕК, Урсула фон дер Лајен изјави дека Западен Балкан ќе биде еден од главните приоритети во нејзиниот петгодишен мандат. Сакам Западен...

Свет 10.09.19 | 13:03

Унгарија го доби местото на Хан

Новата претседателка на Европската Комисија Урсула фон дер Лајен денеска го номинира Унгарецот, Ласло Трошањи за нов комесар за соседство и проширување на Европска...

Свет 09.09.19 | 14:55

Урсула фон дер Лајен го одреди составот на идната Европска комисија

Претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лајен, која во ноември ќе го преземе управувањето со извршната власт во Брисел, го заврши составот на својот тим за следните пет...

Свет 05.09.19 | 23:55

Фон дер Лејен вo вторник ќе го претстави новиот состав на Еврокомисијата

Новоименуваната претседателка на Европската комисија Урсула фон дер Лејен на 10 септември ќе го претстави новиот состав на Европската комисија. Откако новата италијанска...

Македонија 20.07.19 | 13:37

Фон дер Лајен: Северна Македонија и Албанија се наши соседи, не смее да им ја затвориме вратата

Урсула фон дер Лајен, во првото интервју како претседателка на Европската Комисија, ги потврди заложбите за европската перспектива на Македонија и Албанија. Тие се...

Македонија 16.07.19 | 15:54

Идната шефица на ЕК не спомнува проширување на ЕУ

Кандидат за наследник на Јункер на челната позиција на ЕК, Урсула Фон дер Лајен, во својот говор пред Европскиот парламент ниту еднаш не ја спомна Македонија и проширувањето...

Македонија 15.07.19 | 13:32

Посветена сум на отпочнување преговори со Албанија и Македонија

Кандидатката за нов претседател на Европската комисија, германската министерка за одбрана Урсула фон дер Лајен, вели дека останува посветена на започнување преговори...

Балкан 10.07.19 | 17:17

Фон дер Лајен: ЕУ да остави отворена врата за земјите од Западен Балкан

Германската министерка за одбрана и кандидат за претседател на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, ги повика владите на земјите-членки на ЕУ да остават отворен...