Претходниот ден владата на финскиот премиер Петери Орпо одлучи привремено да ја затвори целата граница, бидејќи смета дека Москва ги користи мигрантите за да ја дестабилизира нордиската земја во наводен чин на „хибридна војна“.

Финска ги затвораше еден по друг граничните премини, а во изминатата недела затвори три од преостанатите четири отворени, а до денес сè уште беше во функција само Раја-Јосепи во финскиот арктички регион Лапонија, на 250 километри од Мурманск во северна Русија.

Раја-Јосепи беше затворен во 14 часот по локално време, според вообичаениот распоред.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.