Шефот на Обединетите нации, Антонио Гутереш рече дека Газа е во средината на „епска хуманитарна катастрофа“ и ги повика меѓународните лидери да останат фокусирани на конфликтот.

„Народот во Газа е среде епска хуманитарна катастрофа пред очите на светот [и] не смееме да гледаме подалеку“, рече тој.

Тој, исто така, го спомена и претстојниот крај на договорот за прекин на огнот, при што разговорите за продолжување во последен момент сè уште се во тек.

Во тек се интензивни преговори за продолжување на примирјето – што силно го поздравуваме – но веруваме дека ни е потребен вистински хуманитарен прекин на огнот“, рече тој.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.