Ознака: граница
Македонија 09.07.20 | 09:47

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ за влез во земјата мора да приложат негативен ПЦР тест

Владата на вчерашната седница го прифати предлогот на Комисијата за заразни болести да се воведе ПЦР тест за влез на државјани на Србија, Косово, Црна Гора и Босна и...

Македонија 06.07.20 | 22:18

Mицкоски: Луѓето не можат да патуваат во ЕУ, ја заробија државата и направија енклава

Македонските граѓани не можат да патуваат во Европската Унија, им забранивте на македонцитее да патуваат во Европа, тоа е единственото што вие го направивте за Македонија,...

Балкан 06.07.20 | 09:55

Прослава на граница, откако Срби дознаваат дека може да влезат во Грција

Огромни редици возила и заглавени автомобили во неутралната зона, беше рано утрово сликата на грчко-бугарската граница, откако српски туристи уште од полноќ пристигнале...

Балкан 06.07.20 | 08:47

Kолони возила со српски туристи цела ноќ чекаа влез во Грција пред да се затвори границата

Огромни редици возила и заглавени автомобили во неутралната зона, беше рано утрово сликата на грчко- бугарската граница, откако српски туристи уште од полноќ пристигнале...

Вести 02.07.20 | 22:50

Италија нема да ја почитува „белата листа“ на ЕУ за патување

Неколку часа откако ЕУ ја објави листата на држави на чии жители ќе им биде дозволено да патуваат во земјите од Унијата, италијанските власти соопштија дека ќе ги задржи...

Балкан 01.07.20 | 08:55

Листата се ажурира на секои 15 дена: Нова шанса да влеземе во Грција за две недели

Грција денеска ги отвора регионалните аеродроми, дел од копнените гранични премини и дел од пристаништата за туристи од Европската унија, од Шенген зоната, како и за...

Вести 30.06.20 | 17:16

Владата прогласи кризна состојба на северната и јужна граница

Владата на денешната седница донесе одлука за постоење кризна состојба на дел од територијата поради зголемен обем на влез и транзитирање на мигранти. Кризната состојба...

Балкан 30.06.20 | 10:35

Грција денеска ќе ја соопшти листата со трети земји за чии државјани ќе дозволи влез

Грција утре и официјално ќе отвори дел од граничните премини со Македонија, Албанија, Бугарија и Турција, но во текот на денешниот ден ќе се знае дали тоа ќе значи и дозвола...

Македонија 21.06.20 | 16:16

Две деца позитивни на Ковид-19, семејството во земјава влегло преку Табановце

Позитивни на коронавирус се две деца на возраст од 5 и една и пол година, кои штотуку влегле на граничниот премин Табановце враќајќи се од Германија. Децата веднаш се...

Балкан 18.06.20 | 18:30

Црна Гора ја затвори границата со БиХ поради коронавирусот

Црна Гора ја затвори границата со Босна и Херцеговина и повторно воведе задолжително носење маски, откако епидемијата во државата беше засилена од навивачи кои се враќаа...

Балкан 15.06.20 | 19:31

Заробени на грчката граница: Околу 200 Срби со часови чекаат на сонце со деца во автомобилите

Србија побара официјален одговор од грчките власти за проблемот со преминување на нивната граница од страна на српски државјани и чека одговор.Според српски официјални...

Балкан 15.06.20 | 15:54

Границата со Грција отворена само за државјани на ЕУ

Од Бугарија во Грција може да влезат само државјани на ЕУ, а границата помеѓу двете земји отворена е во точно 11 часот, соопшти денеска бугарската Гранична полиција. Отворањето...

Балкан 06.06.20 | 20:08

Можно е Грција да не ја отвори границата со Македонија на 15 јуни

Не се исклучува можноста границата меѓу Грција и Македонија да не биде отворена на 15 јуни, изјави грчкиот државен министер, Јоргос Герапетрис во интервју за радио „Солун“....

Црна хроника 05.06.20 | 11:29

Полициски протокол за влез и излез од државата за време на карантинот

Граѓаните што ќе остварат влез или треба да ја напуштат државата за време на 80-часовниот карантин во одредени градови и забраната за движење во дел од градовите, ќе треба...

Здравје 03.06.20 | 17:41

Влез во земјава само со негативен тест или задолжителен двонеделен карантин

Министерството за внатрешни работи денеска соопшти дека при влез на наши граѓани во земјава, како и на странци, но само со регулиран престој во државава, задолжително...

Црна хроника 26.05.20 | 13:16

Тројца албански државјани илегално влегле во земјава и го прекршиле полицискиот час​

Основното јавно обвинителство Гостивар поведе постапка против три лица, државјани на Република Албанија, заради сторено кривично дело – Непостапување според здравствените...

Балкан 26.05.20 | 12:24

Мицотакис: Туризмот ќе се отвори за земјите кои имаат иста епидемиолошка слика со Грција

Верувам дека сите заедно, тешкотиите ги оставивме зад нас, вели грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во интервју за телевизијата „Стар“ и изразува оптимизам дека туризмот...

Балкан 26.05.20 | 11:46

Граничните рампи се кренаа, Хрватите побрзаа на шопинг во Србија

„Бидејќи Србија ја отвори границата, Хрватите можат да патуваат таму и назад без пречки и без ограничувања, а Славонците почнаа да ја користат таа можност и почнаа да...

Македонија 22.05.20 | 15:17

Филипче: Се уште е рано за отворање на границите кај нас

Се уште е рано за отворање на границите кај нас. Сметам дека треба да помине уште еден период во кој ќе ги имплементираме нашите мерки на олабавување. Потребен е координиран...

Балкан 21.05.20 | 17:57

Србија ги отвора границите утре, ќе се влегува без тест за ковид-19

Српската влада на денешната седница го усвои предлогот на Кризниот штаб за отварање на граничните премини и слободен влез во Србија, без потребниот тест за коронавирус....